Zgaga i niestrawność może spotkać każdego. Niestety, na te problemy skarży się również wiele ciężarnych, które ze względu na swój odmienny stan nie powinny przyjmować leków, które minimalizują tą dolegliwość. Szczególnie wrażliwym okresem jest ostatnim trymestr ciąży – to właśnie w tym czasie istnieje największe prawdopodobieństwo pojawienia się zgagi. Jak sobie z nią radzić domowymi sposobami?

Zgaga i niestrawność – ogólne przyczyny

Palenie w gardle lub w żołądku najczęściej towarzyszy nam podczas przejadania się, które prowadzi do zwiększenia ciśnienia w brzuchu – jeśli więc masz problemy ze zgagą nie rozważaj kolejnej dokładki, a pozbędziesz się problemu. Zgaga i niestrawność może pojawić się również po zażywaniu niektórych leków, antybiotyków, przez palenie papierosów. Innymi przyczynami zgagi mogą być wrzody żołądka lub dwunastnicy, które trzeba leczyć.

Zgaga i niestrawność w ciąży

Za zgagę w ciąży największą odpowiedzialność ma progesteron – hormon intensywnie produkowany w tym czasie przez organizm, który osłabia zastawkę prowadzącą do żołądka, powodując przedostawanie się kwasu do przełyku. W zaawansowanej ciąży dochodzi do tego powiększająca się macica, która dodatkowo uciska żołądek, pogłębiając tą sytuację. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym większe ryzyko i częstotliwość pojawiania się niestrawności. Wszystko to sprawia, że na zgagę w ciąży narzeka wiele kobiet.

Domowe sposoby na zgagę

Istnieje wiele sposobów na zgagę, również tych pozamedycznych. Dla większości z nas jest to unikanie przejadania się i rezygnacja z używek, które nasilają jej objawy. Dla kobiet ciężarnych zadanie jest trudniejsze, ale na szczęście problem mija zaraz po rozwiązaniu.

Przede wszystkim zgagi należy unikać przez jedzenie małych porcji, rezygnację z kawy i herbaty w diecie, z nadmiernej ilości cukru, tłustych i ciężkich posiłków. Zgaga i niestrawność lubi też napoje gazowane, jedzenie w pośpiechu oraz sól.

Zgagi możesz uniknąć ograniczając pochylanie się – dlatego kucaj zamiast się schylać. Podczas snu układaj sobie wyżej poduszkę, aby nie leżeć na wznak i nie dopuścić tym samym do przedostania się kwasu żołądkowego do przełyku. Na zgagę pomaga również herbatka z rumianku z imbirem. Możesz też masować klatkę piersiową.

A co jeśli to nie pomaga?

Zgaga i niestrawność potrafi bardzo dokuczać w czasie ciąży. Większość kobiet godzi się z tymi dolegliwościami, podobnie jak innymi przykrymi objawami ciąży, takimi jak senność, mdłości czy problemy z krążeniem. W końcu to tylko kilka wyjątkowych miesięcy i wszystkie problemy ustaną. Jeśli jednak nie możesz sobie poradzić zgłoś się do lekarza. Być może poleci Ci leki, które są na tyle delikatne, że mogą być brane przez kobiety ciężarne. Pamiętaj, że w czasie ciąży nie wolno brać żadnych leków na własną rękę!