Jednym z najnieprzyjemniejszych objawów infekcji jest zatkany nos. Stan, który utrudnia oddychanie, sprawia, że się szybciej męczymy, czasami doprowadza do bólu zatok. Nos najczęściej zatkany jest przez gęsty katar, który zazwyczaj bywa objawem zakażenia wirusowego. Jednak katar może być też związany z czymś zupełnie innym, np. z alergią lub osobniczą reakcją na spożycie ostrych potraw. Niektóre osoby dostają kataru również wtedy, gdy z zimnego podwórka wejdą do ciepłego pomieszczenia.

Wpływ kataru i zatkanego nosa na człowieka

Katar i zatkany nos utrudniają normalne funkcjonowanie. Często również całkowicie uniemożliwiają oddychanie nosem. Chory zaczyna oddychać ustami, co często doprowadza do złapania kolejnej infekcji – tym razem gardła. Tylko oddychanie przez nos jest bezpieczne i zdrowe, ponieważ to właśnie tam znajdują się niewielkie rzęski, które wyłapują ewentualne zanieczyszczenia wpadające wraz z wdychanym powietrzem.

fluuu5

Nieleczony katar może bardzo szybko rozwinąć się, atakując kolejne obszary układu oddechowego – najczęściej zatoki. Nie należy do tego doprowadzać, ponieważ łapiąc zapalenie zatok raz, najprawdopodobniej będziemy musieli walczyć z tym znów za jakiś czas.

Najczęstsze przyczyny kataru

fluuu9Katar może mieć wiele przyczyn, które też go w pewien sposób definiują. Najpopularniejszy jest katar spowodowany infekcją wirusową lub alergią. Wyróżniamy również katar polekowy, związany z zanikiem śluzówki (zazwyczaj u osób starszych) lub przewlekły niealergiczny.

Katar spowodowany infekcją jest dość ciekawym zjawiskiem. Choroby wirusowe są powodowane przez ponad 200 różnych wirusów. W okresie jesiennym i zimowym najczęściej łapiemy tzw. rinowirusy, czyli wirusy atakujące śluzówkę nosa. Wybrały sobie właśnie to miejsce, aby dokonać replikacji, która ma na celu zarażenie kolejnych osób. Można powiedzieć, że katar jest im potrzebny właśnie po to, by mogły wydostać się z nosa i zaatakować następne ofiary.

Ile trwa katar?

Typowy katar infekcyjny trwa kilka dni. Jego wygląd się zmienia, najczęściej z przeźroczystego śluzowego w zielony i gęsty. Zawsze mija samoistnie. Niestety nie zwalnia nas to z podejmowania leczenia, ponieważ nieleczony katar zazwyczaj prowadzi do powikłań, w postaci nadkażenia bakteryjnego, które jest już stanem przewlekłym.

fluuu2

Skuteczne leczenie kataru

Szukając preparatów, które wyleczyłyby nasz katar, warto sięgać po takie środki, które działają nie tylko na same objawy. Warto brać preparaty, które nie tylko wspomagają funkcjonowanie układu oddechowego, ale również wzmacniają układ odpornościowy (np. Pneumolan Plus).

Czy to na pewno jest tylko katar?

Niewiele osób wie, że z nosa może cieknąć coś innego niż katar. Myślę o przeźroczystej (nie śluzowej) wydzielinie, która najczęściej leci z jednej dziurki nosa, w sposób ciągły. To wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego z nosa, który zazwyczaj jest objawem nowotworu, urazu lub stanu zapalnego. Wymaga szybkiej diagnostyki lekarskiej.