Wypadanie włosów to prawdziwa udręka kobiet i mężczyzn. Kiedy z roku na rok Twój kucyk jest coraz mniejszy, a skóra głowy coraz bardziej widoczna, warto zastanowić się, jaka jest przyczyna tego stanu i co możemy zrobić, żeby go uniknąć.

Włosy, podobnie jak nasza skóra i paznokcie odzwierciedlają stan całego organizmu człowieka – wypadanie włosów to więc nie tylko problem natury estetycznej, ale i ważny sygnał, że w naszym organizmie może dziać się coś naprawdę złego.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?

Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny problemu z włosami. Czasem eliminacja jednego czynnika może przynieść rewelacyjne wyniki. Sprawdź, czego unikać.

 1. Tapirowanie, używanie spinek i gumek, fryzury typu „koński ogon”, rozczesywanie na siłę:

  – wszystkie te zabiegi powodują uszkodzenie mechaniczne włosa, co bezpośrednio przekłada się na jego utratę. Włosy po kąpieli lepiej osuszać ręcznikiem, niż trzeć głowę – to również szybki sposób do pogorszenia ich kondycji.

 2. Nieprawidłowa dieta:

  – brak odpowiedniej dawki witamin i mikroelementów to gwarancja wielu chorób. Niedożywiony organizm bardzo szybko daje o sobie znać właśnie na włosach, ponieważ wszystko co niezbędne zostało wykorzystane najpierw przez najważniejsze organy, a dla włosów już po prostu nie starczyło.

 3. Zabiegi fryzjerskie:

  – farbowanie włosów czy trwała ondulacja to bezpośrednie przyczyny wypadania włosów oraz utraty ich miękkości.

 4. Temperatura:

  – suszenie, lokówki, prostownice, solarium, długie przebywanie na słońcu bez czapki czy parasola wysuszają włosy i ułatwiają ich wypadanie.

 5. Palenie papierosów:

  – nikotyna uszkadza włosy od środka i od zewnątrz. To szybki sposób na utratę pięknych i lśniących włosów.

 6. Stres:

  – długotrwały czy nagły, wytwarza hormony, które dla naszego organizmu są silną trucizną. Codzienny wpływa na ogólną kondycję włosów, nagły może powodować nawet całkowite wyłysienie.

 7. Choroby zakaźne, ogólnoustrojowe, chemioterapia, choroby psychiczne czy choroby skóry głowy:

  – jeśli włosy zaczynają bardzo wypadać, wskazane jest przeprowadzanie badań profilaktycznych, sprawdzających zdrowie całego organizmu.

 8. Menopauza, okres po porodzie:

  – hormony w tych ważnych okresach w życiu kobiety mogą być przyczyną problemów z włosami.

Jak możemy dbać o włosy?

Jest wiele środków do higieny i pielęgnacji włosów. Przed właściwym wyborem dobrze wybrać się do lekarza dermatologa, który ustali przyczynę łysienia i pomoże nam dobrać odpowiednie środki, przynoszące najlepsze rezultaty. Włosom pomagają nie tylko dobre szampony i odżywki, ale również suplementacja. Aloes, minerały morskie, witamina A i E, kolagen, olejki jojoba, gliceryna, ceramidy. Warto również chronić włosy przed słońcem, np. specjalną mgiełką.

Piękne włosy, tak jak całe ciało, to konsekwencja naszego zdrowego stylu życia. Nie jest to tylko zdrowa dieta i regularne stosowanie świetnej jakości środków pielęgnacyjnych. Zdrowie to również ruch, poczucie szczęścia i spełnienia, umiejętność radzenia sobie ze stresem, codzienna odpowiednia dawka snu, samorealizacja. Mówimy, że osoby szczęśliwe promienieją – tak jest w istocie. Szczęśliwe osoby o siebie dbają, korzystają z życia, są mniej zestresowane i przez to piękniejsze. To recepta na wspaniały wygląd, nie tylko na wypadanie włosów.