Rozstępy to zmora większości kobiet w ciąży. Czasami pojawiają się już w pierwszym trymestrze, czasem w drugim, a w wielu przypadkach zaledwie na kilka dni przed rozwiązaniem. Co zrobić, by maksymalnie ograniczyć ryzyko pojawienia się rozstępów? Jakich kremów używać profilaktycznie lub w celu usunięcia powstałych już tygrysich pasków?

Rozstępy skórne są reakcją organizmu na rozciągającą się skórę. Na początku mają kolor czerwony, a z czasem ulegają rozjaśnieniu. Najłatwiejsze do usunięcia są świeże, purpurowe rozstępy, które dobrze reagują na specjalistyczne kremy dostępne w aptekach (np. Oillan Mama – balsam multilipidowy przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży i po porodzie, PHARMACERIS M – preparat zmniejszający rozstępy).

rozst2

Rozstępy w ciąży pojawiają się zazwyczaj niespodziewanie. W wielu przypadkach można przewidzieć wystąpienie problemu, gdy skóra w danym miejscu zaczyna swędzieć. Na szczęście, wiele kobiet przechodzi całą ciążę bez zmiany wyglądu skóry; jeśli od samego początku stosują specjalne kosmetyki nawilżające, natłuszczające i odżywcze, które ujędrniają skórę i zachowują ją w optymalnej gęstości.

rozst1Rozstępy po ciąży – czy każda kobieta musi je mieć?

Skłonność do powstawania rozstępów jest w dużej mierze genetyczna. Mimo tego, warto odpowiednio zadbać o skórę jeszcze przed planowaniem potomstwa, by była ona silniejsza i odporniejsza. Regularne nawilżanie ciała dobrymi, czyli bogatymi w naturalne składniki kremami, stanowi jedyną możliwą profilaktykę, z której warto skorzystać.

Na które obszary ciała należy zwrócić uwagę podczas codziennej pielęgnacji?

Najpopularniejsze są rozstępy na brzuchu. U niektórych kobiet pojawiają się też na piersiach i pośladkach, więc to te obszary ciała należy otoczyć najdokładniejszą pielęgnacją. Trzeba jednak pamiętać, że kosmetyki nawilżające, które były stosowane przed ciążą, nie zawsze sprawdzą się także w stanie błogosławionym. Dbając o swoje bezpieczeństwo i zdrowie jeszcze nienarodzonego dziecka, należy używać tylko tych kosmetyków, które są przeznaczone stricte dla kobiet ciężarnych.

Jak pozbyć się rozstępów?

rozst3Jedynym nieinwazyjnym i w wielu przypadkach bardzo skutecznym sposobem jest używanie kremów lipidowych przeciwko rozstępom. Takie preparaty intensywnie odżywiają i nawilżają skórę, stymulują syntezę włókien kolagenowych, dzięki czemu bezpośrednio zapobiegają powstawaniu rozstępów. Dodatkowo  wspomagają procesy regeneracyjne, czyli likwidują rozstępy, które już występują, a także wzmacniają naturalny system ochronny skóry.

W niektórych, najtrudniejszych przypadkach, w których nawet kilkunastomiesięczne stosowanie dobrych kremów nie przynosi oczekiwanych efektów, warto zastanowić się nad skorzystaniem z zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną. Trzeba jednak pamiętać, że do momentu zaprzestania karmienia piersią, jedyną (i w większości przypadków bardzo skuteczną) metodą walki z rozstępami są kremy na rozstępy, kupowane w aptece. Sprawdź ofertę kremów na rozstępy http://www.e-zikoapteka.pl/krem-na-rozstepy.html