Odpowiednie dbanie o higienę intymną powinno być ważne dla każdej kobiety. Tylko w ten sposób można sobie zapewnić komfort i uczucie świeżości, a także zapobiec różnym chorobom i infekcjom. Dlatego już kilkunastoletnie dziewczynki powinny być uczone, na czym polega prawidłowa higiena intymna.

Wbrew pozorom prawidłowe dbanie o higienę intymną nie polega na jak najczęstszym myciu okolic intymnych, ponieważ przesada też nie będzie tutaj wskazana. Zbyt często używając kosmetyków myjących na tak delikatną i wrażliwą okolicę można doprowadzić nie tylko do podrażnienia skóry, ale również do pozbawienia jej dobrych bakterii, które chronią przez złapaniem infekcji. To tylko jedna z podstawowych zasad dbania o okolice intymne. A jakie są pozostałe reguły, których warto przestrzegać w trosce o własne zdrowie i dobre samopoczucie?

Jak dbać o higienę intymną? 8 podstawowych zasad

1. Bardzo ważne jest to, jakich kosmetyków używamy do higieny intymnej. Zakazane jest stosowanie zwykłego mydła, które ma złe pH. Niedobrym pomysłem są również żele pod prysznic. Do mycia tych okolic należy stosować specjalne żele lub płyny do higieny intymnej, które mają właściwe pH, a niektóre z nich są dodatkowo wzbogacone w składniki prozdrowotne lub łagodzące ewentualne podrażnienia, jak kwas mlekowy czy wyciąg z rumianku.

grafika: www.wikihow.com

grafika: www.wikihow.com

2. Podczas okresu warto zrezygnować z długich kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznicu. Kąpiel może spotęgować ilość wydalanej krwi. W tym czasie ważne jest również częste wymienianie podpasek i tamponów (co mniej więcej 3 godziny), by zapobiec rozwojowi bakterii. Należy myć okolice intymne rano i wieczorem, a w ciągu dnia tylko podmywać ciepłą wodą, jeśli odczujemy taką potrzebę.

3. Istotne jest zapewnienie skórze „oddechu”. W związku z tym należy odstąpić od noszenia bielizny przez całą dobę i każdego dnia. Na noc można zrezygnować z majtek, aby przewietrzyć tę okolicę.

 

grafika: www.wikihow.com

grafika: www.wikihow.com

4. Rodzaj noszonej bielizny w ciągu dnia też ma znaczenie. Wszelkie materiały syntetyczne nie będą tutaj wskazane. Najlepsza jest naturalna bawełna. Syntetyczne tkaniny nie tylko nie pozwalają skórze oddychać, ale przede wszystkim potęgują ilość wydzielanego potu co jest doskonałą pożywką dla bakterii. A stąd tylko jeden krok do infekcji.

grafika: www.wikihow.com

grafika: www.wikihow.com

5. Nie polecamy przesadnego dbania o higienę intymną, o czym już zostało wspomniane. Odpowiednia higiena to mycie się rano i wieczorem, a w razie potrzeby tylko podmywanie się samą wodą w ciągu dnia. Zbyt częste mycie okolic intymnych doprowadza do przesuszenia skóry i błon śluzowych, a także usuwa pożyteczne bakterie wytwarzające kwas mlekowy i chroniące przed infekcją.

6. Zalecamy stosowanie wkładek higienicznych w ciągu dnia, a szczególnie tych, które są bezzapachowe. Nie trzeba ich używać przez cały miesiąc, ale warto w okresie płodnym, gdy ilość wydzielającej się z pochwy wydzieliny jest duża. Wkładki należy wymieniać jak najczęściej.

 

grafika: www.wikihow.com

grafika: www.wikihow.com

7. Zrezygnuj ze stosowania dezodorantów do okolic intymnych, które w swoim składzie posiadają substancje zapachowe – szkodliwe dla skóry. Jeżeli potrzebujesz się odświeżyć, to użyj specjalnych chusteczek nawilżanych stworzonych z myślą o higienie okolic intymnych.

Przestrzegając tych kilku prostych zasad, można nie tylko zapewnić sobie odpowiednie uczucie świeżości na cały dzień, ale przede wszystkim zdrowie. Prawidłowa higiena intymna powinna być istotna dla każdej kobiety, która chce ograniczyć ryzyko złapania infekcji.