Coraz więcej osób w Polsce ma alergię, która objawia się w różnorodny sposób. Najczęściej jest to katar, kaszel, swędzenie w nosie, problemy z oddychaniem czy łzawienie oczu. Jeżeli również Tobie przytrafiają się takie objawy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że też masz alergię.

Każdy alergik lub potencjalny alergik powinien uświadomić sobie co najczęściej wyzwala alergię. Możemy wyłonić aż 8 głównych wyzwalaczy alergii. Unikając kontaktu z nimi, można znacząco ograniczyć występowanie nieprzyjemnych objawów choroby.

Szacuje się, że blisko połowa społeczeństwa cierpi na alergię. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się w dużych miastach, jak np. Warszawa, których mieszkańcy są w większym stopniu narażeni na zanieczyszczenia powietrza, spaliny i dym tytoniowy, sprzyjające powstawaniu alergii.

Ryzyko wystąpienia alergii u danej osoby jest też związane z czynnikami genetycznymi. Jeżeli w Twojej rodzinie występują osoby cierpiące na alergię, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że Tobie też się może to przytrafić lub dopiero twoim dzieciom czy wnukom.

 

Czym jest alergia?

Pod pojęciem „alergia” rozumiemy złą reakcję organizmu pojawiającą się w wyniku kontaktu z danym czynnikiem, który z zasady nie powinien wzbudzać reakcji alergicznej. Ten czynnik nazywany jest alergenem.

 

8 rzeczy wywołujących alergię

  1. Pyłki

Pyłki drzew, traw i roślin są uważane za najpopularniejsze alergeny. Osoby, które są na nie nadwrażliwe, doznają alergii w określonych momentach w roku, a konkretniej w niektórych miesiącach, w których występuje pylenie. W niektórych przypadkach alergia na pyłki może męczyć daną osobę nawet przez większość roku, czyli od połowy zimy do prawie końca jesieni.

  1. Kurz

Kurz, a konkretniej znajdujące się w nim roztocza, również należą do częstych alergenów. Osoby cierpiące na taki rodzaj uczulenia powinny przede wszystkim zadbać o to, by w ich mieszkaniu było możliwie najczyściej. Usuwając kurz z własnego otoczenia usuwa się również alergeny, co zmniejsza objawy choroby. Tacy alergicy powinni wyrzucić z własnego mieszkania przedmioty, które gromadzą kurz, czyli dywany, dywaniki, firany, zasłony itp. A odzież, koce czy pościel muszą prać możliwie jak najczęściej.

  1. Grzyby

Grzyby znajdujące się głównie w piwnicach są częstym zagrożeniem dla alergików. Alergia na nie objawia się zazwyczaj nagłym atakiem kataru. Tacy alergicy powinni również unikać kontaktu z pleśnią oraz przebywania w wilgotnych lasach.

  1. Zwierzęta domowe

Ślina i wydzielina z gruczołów łojowych zwierząt również należy do częstych alergenów. I wbrew obiegowej opinii, alergia na zwierzęta nie jest alergią stricte na ich sierść. Alergicy cierpiący na ten rodzaj alergii powinni unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi lub po prostu poddać się tzw. odczulaniu. Niestety, ale takie leczenie jest długotrwałe i zazwyczaj trwa około kilku lat, więc nawet wybierając takie rozwiązanie i tak będzie konieczne znalezienie naszemu pupilowi nowego mieszkania i nowych opiekunów.

  1. Ukąszenia owadów

Alergia na ukąszenia owadów jest zaliczana do bardzo niebezpiecznych alergii, ponieważ często doprowadza do tzw. wstrząsu anafilaktycznego, który może przyczynić się do śmierci. Dlatego wszystkie osoby, które po niemiłym kontakcie z owadem zauważyły u siebie puchnięcie lub zasłabnięcie, powinny się przebadać pod tym względem, a następnie zawsze nosić ze sobą odpowiednie leki, które w przypadku powtórzenia się sytuacji mogą nawet uratować życie.

  1. Orzechy

Orzechy podobnie jak owady należą do silnych alergenów. Osoba, która jest na nie uczulona musi unikać spożywania orzechów w czystej postaci, a także wszelkich innych produktów spożywczych, które posiadają je w swoim składzie, nawet w bardzo niewielkich ilościach. Można tego dokonać dokładnie czytając skład każdego produktu spożywczego, który zamierzamy spożyć.

  1. Lateks

Wiele osób narzeka na pojawienie się nieprzyjemnych objawów skórnych w wyniku kontaktu z lateksem. Stanowi on składnik kauczuku. Znajduje się na przykład w rękawiczkach lateksowych czy prezerwatywach. Skórna reakcja alergiczna na lateks zazwyczaj objawia się w postaci świądu i zaczerwienienia skóry lub pokrzywki.

  1. Owoce cytrusowe

Pomarańcze, mandarynki i cytryna należą do często alergizujących owoców cytrusowych. Osoby uczulone nawet po wypiciu niewielkiej ilości soku mogą dostać poważnych objawów alergicznych w postaci nagłego puchnięcia ust, a nawet przełyku, co może doprowadzić do uduszenia. Dlatego w momencie zauważenia pierwszych niepokojących objawów występujących po spożyciu cytrusów, jak np. swędzenie ust, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej i cały czas obserwować swój organizm, sprawdzając czy alergia nie postępuje.

 

Na większość alergii można się odczulić. W tym celu należy najpierw wykonać specjalistyczne testy alergiczne, które wykażą na jakie składniki i w jakim konkretnie stopniu jesteśmy uczuleni. Wtedy będzie można przeprowadzić odczulanie pod czujnym okiem lekarza.