Choroba lokomocyjna to problem wielu z nas, szczególnie popularny wśród najmłodszych. Może zepsuć każdą wycieczkę, a nawet powodować rezygnację z podróżowania – w szczególności, kiedy leki na chorobę lokomocyjną nie sprawdzają się u nas lub z różnych przyczyn nie chcemy ich stosować. Obok tradycyjnych wskazówek do uniknięcia dolegliwości (lekki posiłek, patrzenie w kierunku jazdy itd.), istnieją również mniej popularne metody na zażegnanie problemu. Oto kilka z nich.

Zaklejanie plastrem pępka

Choć trudno znaleźć jakieś logiczne wytłumaczenie tego fenomenu, wiele osób odczuwa zmniejszenie dolegliwości choroby po zaklejeniu pępka plastrem. Może ma to związek z czarkami, z akupresurą, może to zwyczajne placebo – ale warto spróbować go również w Twoim przypadku, szczególnie kiedy tradycyjne metody zawiodły. Zaklejony musi być cały pępek.

Żucie gumy, ssanie cukierków

Żucie gumy i ssanie cukierków, szczególnie tych ziołowych, miętowych, to również często wymieniany sposób na chorobę lokomocyjną. Podobnie jak picie napojów przez słomkę w samolocie, ssanie i żucie może zmniejszyć objawy. Warto więc zaopatrzyć się w samochodzie o paczkę gumy do żucia, najlepiej o intensywnie miętowym smaku.

Sprawdź także leki i suplementy diety pomocne w czasie choroby lokomocyjnej >>

Usunięcie zapachów

Przed wycieczką warto dobrze wywietrzyć auto, zatankować wcześniej i zrezygnować ze środków zapachowych w samochodzie. Podczas jazdy nie należy też spożywać jedzenia o intensywnym zapachu, np. kabanosów, chipsów, kanapek z serem pleśniowym itd. Drażniące zapachy często wpływają na pogorszenie się objawów choroby. W czasie jazdy warto też mieć otwarte okno, zamiast stosować klimatyzację.

Plastry chińskie

Medycyna Wschodnia na chorobę lokomocyjną poleca akupresurę. W aptekach można nabyć specjalne plastry Transway z wypustkami, które naciskają wybrane punkty ciała, zmniejszając dolegliwości. Plastry nakleja się w okolicy nadgarstków. Nie mogą być jednak stosowane przez dzieci poniżej 3. roku życia, ze względu na wrażliwość skóry maluchów.

Napary ziołowe

Napary ziołowe, a w szczególności te z imbiru, mogą pomóc zmniejszyć przykre objawy choroby lokomocyjnej. Pomagają zwalczyć nudności i łagodzą ból żołądka. Najbardziej skuteczna jest czarna herbata, imbir, mięta, cynamon i goździk. Napar nie powinien być zbyt mocny, najlepiej niesłodzony. Tak przygotowany napój należy wziąć ze sobą w podróż i pić małymi porcjami przez całą drogę.