Pracetamol w postaci zawiesiny jest jednym z podstawowych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych stosowanych u dzieci. Ze względu na duże bezpieczeństwo i niewielkie oraz rzadkie skutki uboczne, jest lekiem dostępnym bez recepty.

Jak go stosować, w jakich dawkach i kiedy nie należy go podawać?

Wskazania do stosowania leku Paracetamol zawiesina – Paracetamol w formie zawiesiny najczęściej podaje się w celu zbicia wysokiej gorączki lub złagodzenia nieprzyjemnych objawów ząbkowania. Choć podwyższona temperatura ciała jest ważnym objawem choroby, to gdy jest za wysoka, należy ją zbijać. Dlaczego? Ponieważ gorączka powyżej 40°C może zaburzyć czynności organizmu. Gdy sięga do 41 °C, to najczęściej dochodzi do zaburzenia świadomości, a w niektórych przypadkach także do upośledzenia centralnego mechanizmu kontroli temperatury. Gorączka sięgająca do 42°C powoduje uszkodzenie tkanek, a powyżej tej wartości następują nieodwracalne uszkodzenia mózgu.

par2

Działanie leku Paracetamol – zawiesina dla dzieci

Paracetamol łagodzi ból związany z ząbkowaniem, gorączką, występujący po szczepieniu. Zmniejsza ból głowy o lekkim lub umiarkowanym nasileniu. Zbija wysoką gorączkę poprzez szybkie zahamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej. Nie jest lekiem przeciwzapalnym.

Dawkowanie leku paracetamol dla dzieci

Paracetamol w zawiesinie jest lekiem skutecznym o bardzo szybkim działaniu. Osiąga maksymalne stężenie w organizmie już w ciągu 30-60 minut od podania pierwszej dawki.

par1Ilość leku, jaką należy podać dziecku w jednej dawce, zależy od wagi malucha. Należy stosować dawkowanie podane w ulotce danego leku. Niektóre leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci mają skoncentrowaną formułę, aby maluch musiał przyjąć jak najmniejszą objętość leku. Choć na opakowaniach leków dawkowanie jest najczęściej podane w stosunku do wieku dziecka, to ustalając konkretną dawkę dal swojego malucha, warto wziąć pod uwagę nie sam wiek, a wagę dziecka. Powyższe informacje dotyczą sytuacji, w której sięgamy po lek na własną rękę. W innym wypadku należy zastosować się do zaleceń pediatry, który zawsze określa dawkę i częstotliwość podawania paracetamolu.

Najczęściej paracetamol podaje się co 6 godzin, chyba że nie osiągnięto oczekiwanego efektu leczniczego (np. gorączka nie spadła), to wtedy można podać kolejną dawkę po 4 godzinach, pamiętając o tym, by nie przekroczyć dobowego limitu leku, który jest również podany w ulotce. Maksymalną dobową dawkę leku należy obliczyć też w stosunku do wagi dziecka – nie wieku.

Przeciwwskazania

par3Paracetamol w zawiesinie jest przeznaczony dla dzieci, które nie są na niego uczulone. Bez recepty można go podawać u niemowląt od 3 miesiąca życia. Noworodki również mogą być leczone tym lekiem, ale tylko w wyniku wyraźnych zaleceń i zgody lekarza.