Niewydolność oddechowa i niewydolność krążeniowa to dwa zupełnie różne terminy. Pomimo tego, w naszym codziennym życiu możemy spotkać się z określeniem niewydolność krążeniowo-oddechowa. Co to właściwie znaczy?

krazenie1

Termin „niewydolność krążeniowo-oddechowa” możemy zauważyć na przykład w akcie zgonu pacjenta. Niestety jest to bezpośrednia i częsta przyczyna śmierci. Oznacza tyle, że człowiek zmarł, ponieważ serce z jakichś powodów przestało bić, a płuca przestały oddychać. Może to mieć miejsce w wyniku urazu, zatrucia lekami, chorób serca, jak i w przypadku innych schorzeń.

Chcąc wiedzieć, co przyczyniło się do powstania niewydolności oddechowo-krążeniowej, powinniśmy rozłożyć ten termin na dwa czynniki, a następnie spojrzeć na konkretny przypadek kompleksowo.

  • krazenie2Niewydolność oddechowa występuje najczęściej wtedy, gdy w wyniku uszkodzenia układu oddechowego dochodzi do zaburzeń w wymianie gazowej w pęcherzykach płucnych.
  • Niewydolność krążeniowa ma miejsce wtedy, gdy serce nie jest w stanie pompować odpowiedniej ilości krwi, a tym samym nie dostarcza komórkom potrzebnej ilości tlenu.

Niewydolność krążenia najczęściej dotyczy jednej komory serca, dlatego wyróżniamy niewydolność lewokomorową i prawokomorową.

Niewydolność krążeniowa – leczenie

Niewydolność krążeniową najczęściej leczy się farmakologicznie. Rodzaj podawanych leków dobiera się do konkretnego przypadku i jest to zależne od stadium rozwoju choroby. Najczęściej podaje się inhibitory konwertazy, leki moczopędne, glikozydy, beta-blokery. krazenie3

W przypadku obydwu niewydolności możemy zaobserwować podobne objawy: szybkie zmęczenie, problemy z oddychaniem, uczucie ciężkości w klatce piersiowej, duszność podczas wysiłku lub nawet w spoczynku, sinica, obrzęki wokół kostek, zwiększenie obwodu tułowia, coraz częstsze oddawanie moczu w nocy.

Niewydolność oddechowa noworodka

niewydolnosc1Niewydolność oddechowa noworodka jest najczęstszym problemem rodziców wcześniaków, które urodziły się wtedy, gdy płuca dziecka nie były jeszcze ostatecznie ukształtowane. Problem ten dotyczy aż 99% wcześniaków urodzonych przed 25 tygodniem życia. W takim przypadku najczęściej mamy do czynienia z całym zespołem zaburzeń oddechowych (tzw. zespół błon szklistych).

Trzeba jednak dodać, że występują konkretne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się niewydolności oddechowej u noworodka. Są to między innymi: cukrzyca ciężarnej, niedobór tlenu w otoczeniu – np. palenie papierosów, zanieczyszczone powietrze, poród przez cesarkę, wyziębienie organizmu.

Niewydolność oddechowa – objawy

Niewydolność oddechową u noworodka można zauważyć bardzo szybko – zaraz po urodzeniu. Widać, że dziecko ma problemy z oddychaniem, jego oddech jest przyspieszony lub wręcz spowolniony, skrzydełka nosa poruszają się przy każdym oddechu, a palce u dłoni i stóp zaczynają sinieć.

Niewydolność oddechowa – leczenie

niewydolnosc2

Niewydolność oddechowa u dzieci jest leczona zależnie od przyczyny problemu. Wcześniaki są umieszczane w inkubatorach. Dodatkowo otrzymują leki przyspieszające rozwój płuc. Jeżeli problemy z oddychaniem pojawiły się z innych powodów, to wtedy stosuje się udrożnienie nozdrzy, intubację, leki uzupełniające niedobór surfaktantu w płucach.