nadmierne pocenie

Nadmierne pocenie to coś, co spędza nam sen z powiek nie tylko podczas publicznych wystąpień, randki i w innych sytuacji stresowych. Często nadmiernie pocimy się nie tylko ze stresu, ale i w wyniku wysokiej temperatury. I fakt, że po innych tego nie widać, a u nas wręcz przeciwnie, nie pociesza nas ani o jotę. Problemem są nie tylko mokre plamy na ubraniach, ale i intensywny, przykry zapach potu. Jak sobie radzić z tym problemem?

Metody naturalne na walkę z potem

Zanim sięgniesz po środki apteczne czy zdecydujesz się na operację, warto spróbować mniej inwazyjnych sposobów na ograniczenie potliwości skóry. Wydzielanie potu nasila stres, ubrania i obuwie ze sztucznych materiałów, niektóre choroby (m.in. nadczynność tarczycy, cukrzyca), palenie tytoniu, niewłaściwa dieta, menopauza a także nadwaga i otyłość. Jeśli źle się odżywiasz, masz stresującą pracę i „piwny” brzuszek – może być to przyczyna Twojego problemu z nadpotliwością i od tego trzeba zacząć, żeby ją wyeliminować.

Na pot – dezodorant czy antyperspirant?

pot kosmetyki

Często stosujemy te preparaty zamiennie, nawet nie zdając sobie sprawy, że mają różne funkcje. Tymczasem jeśli nie pocimy się mocno, ale zależy nam na uniknięciu przykrego zapachu, powinniśmy wybrać dezodorant – to kosmetyk, który zwalcza bakterie bytujące na skórze, mające wpływ na niekorzystny zapach. Natomiast jeśli chcemy ograniczyć pocenie, konieczne będzie postawienie na antyperspirant, który ma zadanie „blokować” pory skóry i ograniczyć wydzielanie potu. W aptece możemy dostać również tzw. blokery potu, które mają jeszcze silniejsze działanie.

Co jeśli kosmetyki nie pomagają?

Czasem nawet specjalistyczne preparaty apteczne nie pomagają na problem z poceniem. Wtedy często sięgamy po bardziej zdecydowane sposoby. Jednym z nich jest botoks – wstrzyknięcie toksyny botulinowej w pachy hamuje funkcjonowanie gruczołów potowych. Można to zrobić również na czole – przy okazji zabieg ten polepsza wygląd skóry. Do innych metod należy też laser czy jonofreza. O takie zabiegi należy pytać w specjalistycznych gabinetach.

Jak radzić sobie w czasie upałów?

Częsty prysznic i higiena osobista to podstawa, ale możesz zrobić więcej, aby zadbać o siebie latem i ograniczyć pocenie. Noś przewiewne ubrania z naturalnych materiałów – te sztuczne nasilają problem. Dobrze nawadniaj organizm, najlepiej napojami o umiarkowanej temperaturze. Warto mieć również zawsze przy sobie mokre chusteczki nawilżające, aby móc się bez problemu odświeżyć w ciągu dnia.