Przyszłe mamy, które wciąż szukają odpowiedzi na pytania związane z opieką nad noworodkiem i niemowlęciem, spotykają się z szeregiem, często sprzecznych ze sobą informacji. Z jednej strony, badania przeprowadzone przez naukowców wciąż wskazują na ogromne wady karmienia niemowląt mlekiem modyfikowanym, z drugiej kolorowe reklamy, położne i często koleżanki przekonują nas, że nie ma w nim nic złego. Kiedy dochodzi do tego problem z karmieniem piersią (brak pokarmu, ból brodawek i inne problemy laktacyjne), często się poddajemy, wybierając mniejsze zło. Jak podjąć świadomą decyzję?

Karmienie piersią – najzdrowsze dla maluchów

Wszystkie badania wybitnie pokazują znaczną przewagę karmienia niemowląt mlekiem mamy nad karmieniem mlekiem modyfikowanym. Mniejsze ryzyko zachorowania na wiele różnych chorób (choćby cukrzycy), lepszy rozwój mózgu, czy lepsza odporność i praca układu pokarmowego to tylko kilka, jakże cennych prezentów, które możemy ofiarować maluchowi na nowy start życia. Mleko mamy nie jest nigdy za tłuste, ani źle zbilansowane – jest idealne i wciąż zmienia swój skład wedle potrzeb dziecka. Nie mówiąc o tym, że jest to pokarm zupełnie darmowy i szybszy do przygotowania, niż odgrzewanie i sporządzanie gotowych mieszanek. To najlepsze, co możesz dać dziecku.

Co możesz zrobić: Jeśli jesteś w ciąży i zastanawiasz się nad wyborem, mleko modyfikowane czy mleko naturalne, nastaw się na to drugie. Ale czytaj dalej.

 

Urodzenie dziecka i pierwsze kryzysy

Zazwyczaj wszystkie mamy są nastawione na karmienie piersią – problem zaczyna się dopiero tuż po porodzie, kiedy pojawiają się problemy laktacyjne, które przydarzają się większości kobiet. Ból podczas karmienia, zapalenie i bolesność piersi, poczucie, że pokarmu jest za mało, a dziecko nie przybiera na wadze tak, jak powinno. To dla matki stres, który często kończy się szybką wizytą w sklepie, bo sytuacja jest pilna – kupujemy mleko modyfikowane, bo dziecko w końcu zje i zaśnie.

W większości przypadków jednak jest to niepotrzebne i wystarczy spotkanie z doświadczonym doradcą laktacyjnym, który rozwiąże problem. Jeśli odrzucasz karmienie piersią ze względu na ból, nie wybieraj od razu mleka modyfikowanego, tylko kup lub wypożycz wygodny laktator – odciągaj pokarm i daj go dziecku.

Co możesz zrobić: Najlepiej jeszcze przed porodem, a na 100% już po, spotkaj się z doświadczonym i polecanym doradcą laktacyjnym, który pomoże Ci przystawić dziecko do piersi, rozwieje wątpliwości, opowie o sposobach wspierania laktacji. Dzięki temu nie będziesz miała alarmującej sytuacji, w której od rana dziecko płacze, a Ty, wykończona i zrozpaczona, kupisz mleko modyfikowane.

 

Mleko modyfikowane – kiedy wszystko zawiodło

Mleko modyfikowane powinno być ostatecznością, lekarze nie polecają nawet dokarmiania nimi dzieci, ale w wyjątkowych sytuacjach zdarza się, że nie ma wyjścia. Jeśli doświadczony doradca laktacyjny i lekarz powiedzieli, że z powodu Twoich problemów zdrowotnych karmienie piersią jest niemożliwe, nie obarczaj się winą i nie wyrzucaj sobie, że karmienie Ci się nie udało.

Nie oznacza to od razu, że Twoje dziecko będzie miało gorszy start. Mleka modyfikowane są coraz bardziej wyspecjalizowane, a producenci prześcigają się, aby zaoferować mamom jak najlepszy ich skład. Jeśli próbowałaś wszystkiego, byłaś świadoma i przygotowana, nikt nie może Ci powiedzieć, że poszłaś na łatwiznę. Ciesz się swoim macierzyństwem bez wyrzutów sumienia.

Co możesz zrobić: Nie bądź dla siebie surowa i nie oceniaj swojego macierzyństwa. Mleko modyfikowane zostało stworzone właśnie po to, aby wspierać mamy w trudnej sytuacji. Każda mama chce dla swojego malucha jak najlepiej.

 

Artykuł powstał na podstawie: http://www.e-zikoapteka.pl/artykuly/mleko-dla-dziecka.html