Maski smogowe różnych firm to coraz częściej pojawiający się asortyment w wielu sklepach. Ostatni ranking Światowej Organizacji Zdrowia tylko zwiększył zapotrzebowanie na ten produkt – z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 33 znajdują się w Polsce. I choć kiedyś noszenie masek w mieście kojarzyło nam się tylko z chińskimi metropoliami, dziś coraz częściej widujemy takie w naszych miastach. Maski antysmogowe. Ile kosztują i czy warto się w nie wyposażyć?

Zima? Nadciąga smog!

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego drastycznie rośnie poziom zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach i miejscowościach. Zaleca się nie wychodzenie z domu bez pilnej potrzeby, nie otwieranie okien, a już szczególne bezpieczeństwo powinno się zapewnić osobom starszym, dzieciom, kobietom w ciąży i osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego. Według badań aż 45 tys. osób w Polsce rocznie ginie od chorób wywołanych zatruciem powietrza. Niestety, oddychamy trucizną – to niepodważalny fakt.

Maski na smog, czyli chroń swój organizm

Największy problem ze smogiem jest w miastach w południowej części naszego kraju. Bieżące mapy poziomu zanieczyszczeń możemy sprawdzać na stronach rządowych, a nawet w specjalnych aplikacjach, które codziennie poinformują nas o poziomie zanieczyszczenia w naszej okolicy. Już od połowy listopada smog przekroczył normy w wielu miastach. Maski antysmogowe to jedyny sposób, aby ochronić nasz organizm przed szkodliwym powietrzem na zewnątrz. Te wielokrotnego użytku, z wymiennym wkładem i możliwością prania, są najlepszą inwestycją. To koszt ok. 100 zł. Maski na smog możemy kupić w sklepach internetowych i aptekach, dobre będą również maski przeciwpyłowe (z oznaczeniem p1), które możemy kupić w sklepach budowlanych.

Sposoby na smog w domu

W czasie intensywnego zanieczyszczenia nie zaleca się otwierania okien, a oczyszczacze powietrza schodzą z półek wszystkich sklepów RTV/AGD. To jedyny sposób na to, aby uniknąć zanieczyszczenia w naszych domach, w których przebywamy przecież większość dnia, choćby z racji na sen. Jeśli mieszkasz w miejscu o średnim lub dużym poziomie zanieczyszczenia, zarówno posiadanie maski antysmogowej, jak i oczyszczacza powietrza wydaje się być niestety smutną koniecznością.

Więcej o tym jak wybrać maskę antysmogową przeczytasz na http://www.e-zikoapteka.pl/artykuly/maska-antysmogowa-jaka-wybrac-i-komu-jest-potrzebna.html