Już czas! Nieuchronnie zbliża się termin porodu, pokój dla maluszka przygotowany, a Ty zastanawiasz się, co jeszcze Ci brakuje, żeby poczuć się w 100% gotową na nową osobę w rodzinie? Przede wszystkim – nie denerwuj się. Maleństwo najbardziej będzie potrzebowało szczęśliwej i zrelaksowanej mamy. To podstawa.

Kosmetyki dla noworodka to na pewno bardzo ważny element jego wyprawki, ale nie możemy dać się zwariować. Co wybrać, skoro w sklepach kosmetyki dla dzieci to kilka działów, a oferta jest naprawdę przeogromna? Sprawdź, co lepiej mieć przy sobie, oczywiście, poza pieluszkami.

wyprawka dla noworodka

Dobry krem do pupy

To podstawa pielęgnacji malucha. Najlepiej zdecydować się na krem, który ma jak najkrótszy skład – jeszcze nie wiemy, czy nasze dziecko nie będzie alergikiem. Dobrym wyborem będą specyfiki naturalne, delikatne dla skóry i oczywiście, przeznaczone specjalnie dla niemowląt. Kosmetyki dla dzieci warto najpierw testować na swojej skórze, szczególnie jeśli jesteśmy alergikami – jeśli nas nie uczuli, malucha też nie powinno.

Środki do kąpieli

Mydełka ze środkami nawilżającymi do kąpieli niemowląt to podstawowy element wyprawki przyszłych mam. W wyborze nie kieruj się tylko kolorowym opakowaniem – wybierz kosmetyk o najkrótszym składzie, a do najlepiej polecany przez inne mamy. Nie musi być najdroższy, ważne, żeby spełniał swoje zadanie. Pamiętaj, że niemowlę nie brudzi się tak, jak małe dziecko – nie potrzebuje silnych środków czyszczących.

Kosmetyki dla dzieci – mokre chusteczki

Używanie mokrych chusteczek jest kwestią sporną. Z pewnością zwierają w sobie dużo chemii, więc trzeba z nimi uważać, nawet jeśli mają napisy „soft” itd. Czasem warto wybrać zestaw dużych płatków kosmetycznych dla dzieci i namaczać je w wodzie z mydłem. Efekt powinien być podobny, a na pewno nie podrażnią skóry niemowlęcia.

Duże bawełniane waciki

Przydatne absolutnie do wszystkiego. Do przecierania oczu, pielęgnacji pupy, do mycia buzi – delikatne, przeznaczone specjalnie dla dzieci, będą miały setki zastosowań. Warto je mieć, bo jest to zakup, który z pewnością się nie zmarnuje.

Kosmetyki dla niemowląt – co jeszcze się przyda?

Nożyczki do paznokci dla dzieci (z zaokrąglonymi rogami końcami), zestaw do pielęgnacji pępka (ocetnisept lub spirytus 70%), szczotka do włosów z miękkim włosiem do czesania maluszka oraz aspirator do nosa (do odciągania wydzielin) to niezbędne kosmetyki dla niemowląt. Z myślą o spacerach możesz wyposażyć się również w krem, odpowiedni na daną porę roku – w lecie z faktorem minimum 50, w zimie krem natłuszczający.

zestaw dla dzieci

Wyposażona w taki zestaw nie powinnaś się o nic martwić. Pamiętaj, że kosmetyki dla noworodka są trochę inne niż kosmetyki dla dziecka starszego – ale mamy kilkuletnich maluchów zazwyczaj mają większe pojęcie o tym, czego potrzebuje ich dziecko, niż przyszłe mamy, które chcą być przygotowane na wszystko. Ważne, żeby pamiętać, że nie wszystko musi być gotowe do porodu – partner lub rodzice z pewnością będą mieli chwilkę, żeby uzupełnić nasze zapasy, jeśli pojawi się taka potrzeba. I pomogą młodej mamie z przyjemnością.