O komarach i kleszczach zaczynamy myśleć już od wczesnej wiosny, wraz z rosnącą temperaturą i coraz częstszymi wypadami na łono natury – do lasu, parku czy na łąkę. Ataki komarów są dla nas wyjątkowo nieprzyjemne, jednak ugryzienie kleszcza jest bezpośrednim zagrożeniem dla naszego zdrowia. Jak możemy się chronić przed komarami i kleszczami latem? Oto pięć, naturalnych sposobów, o których nie słyszałeś.

  1. Własny olejek na komary i kleszcze

W internecie pełno jest przepisów na olejki odstraszające komary i meszki własnej roboty, stworzone na podstawie olejków eterycznych, odpowiednio rozcieńczonych i użytych bezpośrednio na skórze. Olejek z trawy cytrynowej, lawendowy czy pomarańczowy ma piękny zapach, niczym naturalne perfumy, a do tego odstrasza komary, kleszcze, a nawet muchy. Jeśli nie masz czasu przyrządzać olejków samodzielnie, na rynku znajdziesz np. antykomarowe bransoletki nasączone olejkami eterycznymi, które wykazują podobne działanie.

  1. Wystaw zioła na parapet

Bazylia, mięta, kocimiętka – to zioła, których komary nie lubią i unikają, jeśli tylko mogą. Ustawione na okiennych parapetach skutecznie odstraszą komary przed wejściem do naszego mieszkania. Zioła można kupić w sklepach lub sadzić z nasionka już wczesną wiosną, aby obsadzić nimi parapety. Duże ilości mięty latem przydadzą się do przyrządzania lemoniad i drinków, bazylię natomiast możesz dodawać do wielu potraw – wzbogaci ich smak.

  1. Postaw na czosnek

Zadbaj, aby w Waszym domu regularnie spożywano czosnek – komary i kleszcze nie lubią jego zapachu, który wydziela się z naszego potu. Regularne jego spożywanie nie wykluczy ugryzienia na 100%, ale z pewnością odstraszy choć część amatorów naszej krwi.

  1. Posadź lawendę w ogrodzie

Lawenda to piękna roślina, chętnie uprawiana w naszych domach i ogrodach. Jej intensywny, piękny zapach odstrasza owady, więc jest to kolejny powodów, dla którego warto ją mieć w swoim ogrodzie. Zasadź ich dużo szczególnie tam, gdzie przebywasz najczęściej – na tarasie, balkonie, wokół altanki czy miejsca grillowego. Będzie pięknie i bezpiecznie.

  1. Nie uciekaj przed cebulą

Podobnie jak czosnek, na komary działa również cebula. Przecięta na pół i pozostawiona na stole czy parapecie odstraszy te owady. Dlatego zawsze musisz mieć odrobinę cebuli w swoich zapasach – tak na wszelki wypadek.

Pamiętaj również o tradycyjnych metodach na komary i kleszcze. Specjalne bransoletki na rękę, spray’e z DEETem, spirale do palenia – to środki chemiczne, które również skutecznie odstraszają owady. Metody, które przedstawiliśmy w artykule są w 100% naturalne, przez co nie szkodzą nawet dzieciom. Wypróbuj je i sprawdź ich skuteczność na własnej skórze.