L-cysteina od pewnego czasu cieszy się ogromną popularnością, ponieważ udowodniono, że ma bardzo ważne właściwości dla zdrowia. Dzięki niej można na przykład  wspomóc leczenie infekcji, męskiej niepłodności, alergii czy chorób związanych z odpornością. Co zrobić, by jak najbardziej wykorzystać jej dobroczynne właściwości?

Na początku warto sobie uświadomić, że L-cysteina jest aminokwasem wytwarzanym przez nasz organizm, ale bardzo często w niewystarczających ilościach. Na szczęście można ją dostarczyć ciału wraz z pożywieniem lub po prostu zażywając specjalne suplementy z L-cysteiną, które są dostępne w dobrych aptekach bez recepty.

L-cysteina jest bardzo ważna dla każdego człowieka, ale przede wszystkim dla dzieci, osób żyjących w stresie lub walczących z niedoborami witaminy B i seniorów.

Skutki niedoboru L-cysteiny

Jak samodzielnie zauważyć, że w naszym organizmie ilość L-cysteiny jest zbyt mała, przez co warto zmienić swoją dietę i zacząć przyjmować odpowiednią suplementację? Bardzo prosto! Organizm ludzki wysyła wiele sygnałów świadczących o niedoborach L-cysteiny. Są to przede wszystkim zmiany skórne, kruchość i łamliwość włosów oraz rozdwajające się paznokcie. Niedobór tego aminokwasu należy jak najszybciej uzupełnić, ponieważ w przeciwnym wypadku można się nabawić wielu schorzeń, jak np.

  • miażdżyca
  • choroby zwyrodnieniowe
  • choroby neurodegeneracyjne
  • choroby nowotworowe.

Warto wiedzieć, że L-cysteina ma również duże znaczenie w poziomie cukru we krwi. Jeśli aminokwas występuje w odpowiedniej ilości, to cały organizm pracuje sprawniej, a tym samym jest bardziej zdolny do prawidłowego regulowania poziomu cukru, co zapobiega powstaniu poważnych chorób metabolicznych, jak cukrzyca. Ogólnie rzecz biorąc, omawiany aminokwas bardzo dobrze działa na metabolizm, ponieważ dodatkowo ma właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu ogranicza rozwój chorób, które w pewnym stopniu powstają w wyniku podwyższonej ilości wolnych rodników. L-cysteina jest pomocna również podczas leczenia chorób oddechowych, bo posiada zdolność usuwania śluzu i łagodzenia kaszlu. Jak widać, jej właściwości zdrowotne są szerokie i nieocenione.

L-cysteina w naturalnych produktach spożywczych

Omawiany aminokwas można znaleźć w naturalnym pożywieniu, dlatego zachęcamy wszystkich, którzy chcą korzystać z jej dobroczynnych właściwości, aby wprowadzili do swojej diety produkty bogate w L-cysteinę. Można ją znaleźć przede wszystkim w mięsie, łososiu, soli, parmezanie, jajach kurzych, pistacjach, nasionach słonecznika. Występuje także w produktach cukierniczych – tutaj jest dodawana z zewnątrz w trakcie produkcji.

lcys3

Kiedy warto zażywać suplementy z L-cysteiną?

L-cysteina jest zalecana dla każdego, ale bardzo wskazana jest dla pewnych grup osób. Należą do nich przede wszystkim ci, którzy walczą z problemami z płodnością, często zapadają na choroby zapalne, cierpią na alergie i choroby płuc, są w trakcie leczenia trądziku związanego z zespołem policystycznych jajników lub takiego, który nasilił się po zastosowaniu nadtlenku benzoilu.

lcys4

Czy L-cysteinę można przedawkować?

Przyjmując suplementy z L-cysteiną w takiej dawce, jaka jest zalecana na ulotce, a nawet równocześnie spożywając zbilansowaną dietę bogatą w produkty z L-cysteiną, nie można jej przedawkować. Do przedawkowania aminokwasu zazwyczaj dochodzi na wskutek zażycia zbyt dużej ilości suplementów. Wtedy pojawiają się  specyficzne objawy wysyłane przez organizm i świadczące o przedawkowaniu, jak migreny, nudności i biegunka.

L-cysteina dla urody

L-cysteina to jeden z dwudziestu głównych aminokwasów, więc jak można przypuszczać – wpływa nie tylko na zdrowie, ale również na urodę. Jest składnikiem często występującym w kremach pielęgnacyjnych oraz dodawanych do płukanek do włosów. Ze względu na właściwości regenerujące komórki, może być używana w preparatach do każdego typu skóry, a przede wszystkim tych, które wymagają dogłębnego odżywienia. Doskonale sprawdza się także w łagodzeniu uszkodzeń skóry, będących wynikiem trądziku lub działania słońca, ponieważ z jednej strony chroni przed promieniowaniem UV, a z drugiej łagodzi zmiany zapalne.

Artykuł powstał dzięki www.e-zikoapteka.pl