Zdrowe zęby to nie tylko kwestia estetyczna, ale i zdrowotna – ich choroby wpływają negatywnie na stan całego układu pokarmowego. Dlatego codzienna pielęgnacja nie powinna być nastawiona jedynie na wybielanie, które ma nam dać piękny uśmiech i białe zęby. Powinien obejmować ochronę przed próchnicą i innymi popularnymi schorzeniami. Co zrobić, żeby mieć białe, zdrowe zęby?

zeb1

  1. Odpowiednia higiena jamy ustnej

Właściwa higiena jamy ustnej i uzębienia to absolutna podstawa, która może nas uchronić przed wieloma chorobami. Zarówno zęby mleczne, jak i stałe, należy pielęgnować tak samo – prawidłowo szczotkować minimum 2 razy dziennie i czyścić nicią dentystyczną. Choć to elementarne kroki w pielęgnacji, często o nich zapominamy.

  1. Unikanie cukru

Zdrowe zęby nie lubią cukru, który wpływa negatywnie na ich stan. Dlatego nie tylko unikaj spożywania posiłków zawierających cukier, ale i staraj się umyć zęby po każdym takim posiłku. Dzięki temu będziesz miał zdrowszy i ładniejszy uśmiech.

  1. Regularne wizyty u specjalistyzeb2

Generalnie wszyscy boimy się dentystów, ale im rzadziej odwiedzamy tego lekarza, tym dłużej później spędzamy czasu u niego na krześle. Bardzo wrażliwe zęby trzonowe czy zęby mądrości, wymagają regularnych wizyt. Niejednokrotnie w przypadku tych ostatnich okazuje się, że są chore niemal od razu. Błyskawiczna reakcja pozwala nie rozprzestrzeniać się zmianom dalej.

  1. Zdrowa dieta

Tak! Dieta bogata w składniki mineralne wpływa pozytywnie również na nasze zęby i dziąsła, które potrzebują witamin i mikroelementów. Dlatego dbaj o to, aby w codziennej diecie dostarczać sobie maksimum składników odżywczych. Nie tylko zęby Ci za to podziękują.

zeb3

  1. Pamiętaj o języku

W jamie ustnej i na języku gromadzi się osad i bakterie, które wpływają negatywnie na higienę całej jamy ustnej. Dlatego podczas codziennej pielęgnacji nie zapominaj o tym elemencie. Pomogą specjalne szczoteczki do języka.

zeb4