Zatkany nos, dotkliwe bóle głowy, a do tego nieprzyjemna wydzielina, która spływa w gardle – to mogą być objawy zapalenia zatok. Nie warto lekceważyć tej choroby, bo jest nie tylko uciążliwa, ale może również zmienić się w przewlekłą dolegliwość.

 

Różne badania pokazują, że nawet co drugi Polak przynajmniej raz chorował na zapalenie zatok przynosowych, a 15% naszych rodaków cierpi na przewlekłe zapalenie zatok. To dolegliwość, z która pacjenci najczęściej odwiedzają gabinety lekarzy pierwszego kontaktu i nie jest to tylko specyfika Polski. Właściwie wszyscy mieszkańcy terenów, gdzie panuje klimat umiarkowany, mają podobny problem.

zapalenie zatok

Objawy zapalenia zatok

 

Zapalenie zatok jest nie tylko uciążliwą dolegliwością, ale także coraz częściej staje się problemem społecznym i ekonomicznym, na które wpływają wydatki związane z zakupem lekarstw oraz absencja w pracy. Dorosłe osoby mają problem najczęściej z zatokami szczękowymi, sitowymi, czołowymi i klinowymi, natomiast u dzieci zapaleniu ulegają głównie zatoki sitowe. Najczęstszymi przyczynami zapalenia jest zakażenie poprzez błonę śluzową jamy nosowej (katar), a dolegliwość przeważnie nasila się w okresie jesienno-zimowym.

zapalenie zatok 2

By zatoki dobrze pełniły swoja funkcję, musza być drożne. Gdy zostają zatkane przez obrzęk błony śluzowej lub za sprawą dużej ilości wydzieliny śluzowo-surowiczej, namnażają się w nich drobnoustroje, powodujące chorobę. Dochodzi do podrażnienia błony śluzowej, pojawia się stan zapalny i zwiększa się ilość wydzieliny. To sprawia, że chory czuje ucisk oraz ból w okolicy czoła, oczu, nosa, a nawet szczęki.

 

Zapalenie zatok – jak leczyć?

 

Jeśli katar nie ustępuje po 8 lub nawet 14 dniach, konieczna jest wizyta u lekarza. Zlekceważenie leczenia może spowodować nasilenie się dolegliwości i w konsekwencji wywoła przewlekłe zapalenie zatok przynosowych.

zatoki 3

Zanim dojdzie do leczenia, lekarz przeprowadzi wywiad, przeanalizuje objawy chorobowe, a jeśli trzeba, zostanie wykonane badanie mikrobiologiczne oraz endoskopowe. Czasami wykonuje się również diagnostykę obrazową w postaci zdjęć rentgenowskich (RTG) zatok przynosowych lub tomografii komputerowej (CT).

 

Leczenie zapalenia zatok odbywa się przede wszystkim w formie farmakologicznej z wykorzystaniem takich antybiotyków, jak amoksycylina, metronidazol, klindamycyna,  cefaklor lub cefuroksym. Dodatkowo kurację antybiotykową wspiera się lekami obkurczającymi błonę śluzową oraz rozrzedzającymi wydzielinę. Czasami jednak, w bardziej zaawansowanych przypadkach, konieczne jest leczenie chirurgiczne  (np. drenaż chorej zatoki lub usunięcie zmian chorobowych ze światła zatoki).

zapalenie zatok 4

Oprócz tego można także dodatkowo łagodzić objawy zapalenia zatok różnymi domowymi sposobami. Proces oczyszczania nosa przyspieszają kompresy z soli jodowo-bromowej, którą można kupić w aptece. By ułatwić oddychanie i zmniejszyć ból, warto również stosować inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Dobrym rozwiązaniem może być również wcieranie w okolice czoła i skroni maści eukaliptusowych, sosnowych lub kamforowych, a nawet wdychanie oparów rozgniecionego czosnku.

 

Warto tylko pamiętać, że żadne domowe sposoby nie zastąpią leczenia zaleconego przez lekarza w przypadku przedłużających się objawów zapalenia zatok. Z pewnością nie można lekceważyć tej dolegliwości, bo nie tylko obniża komfort codziennego funkcjonowania, ale może przerodzić się w poważne, przewlekłe schorzenie.

zapalenie zatok 5