Komfort i uczucie świeżości – to chcemy osiągnąć, dzięki dbaniu o prawidłową higienę intymną. Przestrzeganie podstawowych zasad może ochronić nas przed infekcjami i groźnymi chorobami, o które w tym miejscu niezwykle łatwo. Higiena intymna często traktowana jest przez nas po macoszemu, co często powoduje powikłania i nieprzyjemności. Sprawdź, jak powinieneś o siebie dbać, aby cieszyć się dobrym zdrowiem – od stóp do głów.

hoigiena intymna

Higiena intymna kobiet

 

W codziennej pielęgnacji używaj specjalnych płynów do higieny intymnych miejsc, najlepiej z dodatkiem kwasu mlekowego. Staraj się ograniczać długich kąpieli, nie myj się myjkami i gąbkami, bo są siedliskiem bakterii i grzybów. Pamiętaj o stosowaniu wkładek higienicznych na co dzień, podczas miesiączki często zmieniaj podpaski i tampony. Wybierając bieliznę unikaj sztucznych tworzyw, które nie pozwalają skórze oddychać. Najlepiej również nie nosić na co dzień string – podrażniają miejsca intymne, lepiej więc zachować je na wyjątkowe okazje. Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza ginekologa. To najważniejsze zasady higieny intymnej kobiet.

higiena intymna kobiet

 

Higiena intymna mężczyzn

 

Często pomijana w internecie i w kolorowych czasopismach, a przecież równie ważna, jak kobieca. Prawidłowa higiena intymna mężczyzn zmniejsza ryzyko pojawianie się groźnych chorób i dolegliwości, a zadbany mężczyzna może cieszyć się satysfakcjonującym życiem seksualnym. Warto zakupić płyn do higieny intymnej mężczyzn, pamiętać o osobnym ręczniku dla tej strefy i o regularnej samokontroli oraz regularnych wizytach u lekarza. Mężczyzna powinien pamiętać, żeby myć ręce zarówno po, jak i przed oddaniem moczu – zwłaszcza w miejscach publicznych, w których nie wiadomo, kto dotykał przed nami klamek, drzwi itd. To najbardziej podstawowe reguły higieny intymnej mężczyzn.

 

Higiena intymna w ciąży

 

Podczas ciąży należy zwracać szczególną uwagę o pielęgnacje ciała, aby oszczędzić stresu sobie i maluszkowi. Nie ma przeciwskazań do brania kąpieli podczas ciąży – ważne, żeby nie były długie. Higiena intymna w ciąży to dbanie o okolice intymne oraz piersi, na które powinnyśmy również zwracać specjalną uwagę. W codziennej pielęgnacji należy wybierać dobre płyny do higieny intymnej, najlepiej jak najbardziej naturalne, bez dodatkowych barwników i polepszaczy. Należy również częściej niż zwykle prać ręczniki, bo to źródło bakterii i grzybów. Higiena intymna w ciąży powinna więc stawiać na naturalne kosmetyki i unikanie zakażeń.

 

Higiena intymna na co dzień, pozwala zapobiegać ważnym chorobom. Warto wiedzieć, że nie dotyczy ona jedynie kobiet – dbać o siebie powinni również mężczyźni. Konieczne może być przeanalizowanie swoich codziennych nawyków i sprawdzenie, czy na pewno dbamy o siebie w optymalny sposób. Poza higieną intymną należy postawić również na samobadanie i pamiętać o regularnych wizytach u lekarza. Synergia działań to recepta na dobre zdrowie