Zaraz po zatruciach pokarmowych, zgaga zajmuje drugie miejsce na podium naszych dolegliwości pokarmowych. Charakterystyczne pieczenie w gardle jest sygnałem, że zjedliśmy zdecydowanie za dużo i za ciężko – to walka nadmiernie obciążonego żołądka, który chce pozbyć się nadmiaru pokarmu.

Zgagę powoduje również żywność sztuczna i przetworzona, nadmiar cukru, kiepskiej jakości tłuszcz. W większości przypadków jest to więc dolegliwość dotycząca osób prowadzących zły styl życia. Zgaga pojawiająca się niemal po każdym posiłku, budząca nas bólem w nocy, długotrwała – to już refluks.

zgaga

Zgaga objawy

Piekący ból w przełyku, cofanie treści żołądkowej, bóle w mostku i podbrzuszu, kwaśne odbijanie się po posiłku – to dolegliwości jasno wskazujące, że mamy problemy ze zgagą. Jeśli te problemy pojawiają się po każdym posiłku, cierpimy na kaszel po spożyciu pokarmów, budzi nas w nocy ból, mamy problemy z gorzkim lub kwaśnym smakiem w ustach to oznaka, że cierpimy na refluks. Sporadycznie ta dolegliwość pojawia się u każdego, lecz długotrwały problem powinien nas niepokoić i skierować do wizyty lekarskiej.

Zgaga przyczyny – co powoduję zgagę?

 zgaga2

Zgaga to objaw niestrawności. Zbyt obfity i ciężki posiłek, specyficzne połączenia cukru i tłuszczu (np. gotowe ciasta), konserwanty i chemia może powodować pojawienie się zgagi. Jest ona również odzwierciedleniem naszych osobistych nietolerancji pokarmowych – niektóre osoby mogą odczuwać palący ból w gardle po kawie czy niektórych owocach. W przypadku tej dolegliwości konieczna jest obserwacja własnego ciała – czy zgaga występuje po określonych posiłkach i unikanie ich w diecie.

Problem – zgaga w ciąży

Osoby otyłe oraz kobiety w ciąży często cierpią na zgagę ze względu na podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej, które sprzyja cofaniu się treści żołądkowej do gardła, powodując ból. Zgaga w ciąży jest więc zjawiskiem całkowicie naturalnym – pomaga m.in. zdrowe odżywianie, składające się z 5 niewielkich i lekkich posiłków każdego dnia.

zgaga 3

Co robić, kiedy dopadła nas zgaga?

Na zgagę są sposoby! Małe i lekkie, ale częste posiłki, nieprzejadanie się na noc, regularny ruch fizyczny, ograniczenie kawy, alkoholu, mocnych herbat, słodyczy i napojów gazowanych – a więc szeroko rozumiany zdrowy styl życia pozwoli zapomnieć nam o zgadze raz na zawsze. Ból w przełyku to sygnał od naszego organizmu, że z naszą dietą jest coś nie w porządku – warto go słuchać. Kiedy już nabawiliśmy się zgagi, najlepiej zjeść kilka migdałów, wypić mleko oraz zażyć łyżeczkę sody oczyszczonej, rozpuszczonej w szklance wody. Można również stosować specjalne leki, które zmniejszają tą dolegliwość.

zgaga4