Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną naszych czasów – tylko w Polsce cierpi na nią ponad milion osób, a 200 000 wymaga podawania codziennej dawki insuliny. To przewlekły stan chorobowy związany z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej w organizmie.

Cukrzyca związana jest z hiperglikemią, która uszkadza i zaburza czynności różnych organów, przede wszystkim serca, naczyń krwionośnych, oczu, nerwów i nerek. Choroba ta przybiera różne rodzaje – jest cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, cukrzyca ciążowa i inne.

cukrzyca 2

Cukrzyca objawy i przyczyny

Przyczyny powstawania cukrzycy są do tej pory jednoznacznie nie wyjaśnione – na jej źródło mają wpływ czynniki genetyczne (predyspozycja w rodzinie) oraz czynniki środowiska. Cukrzyca może być wywołana również przez zakażenia (np. różyczka wrodzona), różne substancje i leki (np. aspartam dodawany do słodkich napojów). U osób z predyspozycjami do cukrzycy typu 1 chorobę może wywołać między innymi stres.

Kto może podejrzewać u siebie cukrzycę? Niepokojącymi objawami jest wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, niezwiązany z dietą spadek masy ciała, zmęczenie, nawracające infekcje, choroby oczu. Pierwszym sygnałem jest zawsze pragnienie – wypijanie od kilku do kilkunastu litrów płynów na dobę powinno nas niepokoić.

Cukrzyca typu 1 a cukrzyca typu 2

 cukrzyca

Cukrzyca pierwotna (typu 1), to choroba wieku młodzieńczego, insulinozależna. Brak insuliny jest spowodowany uszkodzeniem komórek beta wysp Langerhansa trzustki, które jako jedyne w naszym organizmie mają zdolność wytwarzania insuliny. Choroba dotyczy z reguły dzieci i osób młodych, ale można się z nią spotkać nawet po 80-tce. Wymaga podawania zewnętrznego insuliny do końca życia.

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2, zwana insulinoniezależną, jest najczęstszym rodzajem cukrzycy. Drugi rodzaj to zaburzone zarówno działanie, jak i wydzielanie insuliny – insulinooporność. Leczenie opiera się na redukcji masy ciała, wysiłkowi fizycznemu oraz podawania leków przeciwcukrzycowych. Cukrzyca typu 2 występuje najczęściej u osób starszych, otyłych, zwłaszcza w okolicy brzusznej.

cukrzyca typ 2

Cukrzyca ciążowe – dlaczego powstaje?

Cukrzyca w ciąży to przejściowa choroba, ustępująca całkowicie po zakończeniu ciąży. Niemniej powinna alarmować – jest nie tylko groźna dla matki i płodu, a ponadto u 30-50% kobiet po przebytej cukrzycy ciążowej rozwija się cukrzyca typu 2 w ciągu 15 lat. Przyczynę jej powstawania upatruje się w burzy hormonalnej podczas ciąży. Pojawia się głównie w 3 trymestrze. Nieleczona może powodować przedwczesny poród, stan przedrzucawkowy a u płodu do makrosomii. Leczenie polega na odpowiedniej diecie, czasem również insulinie.

cukrzyca 3