Niektóre dzieci są wyjątkowo wrażliwe na jazdę samochodem lub innym środkiem transportu. Odczuwają duży dyskomfort podczas podróży, co stanowi ogromne zmartwienie dla ich rodziców. Co można zrobić, by pomóc dziecku z chorobą lokomocyjną?

Dzieci cierpiące na tę chorobę nie kojarzą podróży z przyjemnością, a z ogromnym stresem i złym samopoczuciem. W niektórych przypadkach objawy choroby są na tyle duże, że rodzice całkowicie rezygnują z jakichkolwiek wycieczek, by nie stwarzać pociechom niekomfortowych sytuacji. Jednak na dłuższą metę całkowite unikanie podróży nie jest możliwe. Na szczęście chorobę lokomocyjną można skuteczne leczyć.

loko1

Jak pomóc dziecku z chorobą lokomocyjną?

loko2Dzieci cierpiące na kinetozę powinny przyjmować dobry lek na chorobę lokomocyjną przed każdą podróżą. Nowoczesne leki różnią się od preparatów, które mogliśmy kupić jeszcze kilkanaście lat temu. Przede wszystkim nie wywołują skutków ubocznych oraz nie otępiają chorego. Poza leczeniem farmakologicznym ważne jest również odpowiednie postępowanie przed i w trakcie podróży. Bezpośrednio przed wyjazdem dziecko nie powinno jeść obfitych posiłków, ale równie niewskazane jest podróżowanie z całkowicie pustym żołądkiem. Dobrym rozwiązaniem będzie spożycie niewielkiej przekąski, która szybko doda energii, jak np. banan, biszkopty czy drożdżówka. W trakcie podróży warto zadbać o odpowiednie warunki, które mogą wpłynąć na zmniejszenie nieprzyjemnych objawów. Dziecko powinno podróżować przy lekko uchylonym oknie, jadąc w dużym samochodzie z twardym zawieszeniem i klimatyzacją. Rodzice powinni zabrać ze sobą także chłodne okłady, które można przyłożyć dziecku do czoła w momencie wystąpienia nudności. Warto również zatroszczyć się o to, by nie jechać w pośpiechu, aby w razie potrzeby móc się zatrzymać na kilka minut. Podczas ataku choroby lokomocyjnej warto wyprowadzić dziecko z samochodu, by mogło przez chwilę pooddychać świeżym powietrzem.

loko3

Obecnie dostępne leki na chorobę lokomocyjną to bardzo nowoczesne preparaty, które w zdecydowanej większości przypadków działają tak dobrze, że dziecko nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych objawów choroby nawet podczas kilkunastogodzinnych podróży. Są łatwe do zażycia, szybko się wchłaniają i nie są źle tolerowane przez organizm. Polecane leki można znaleźć w  dobrze zaopatrzonej aptece internetowej e-zikoapteka.pl