Normalnie działający układ immunologiczny zwalcza zagrożenia, jednak czasami zwraca się przeciwko własnemu organizmowi. Pojawiają się wtedy schorzenia autoimmunologiczne, do których zalicza się między innymi chorobę Hashimoto.

 

W 1912 roku japoński chirurg Hakaru Hashimoto, pracujący na Uniwersytecie Kiusiu w Fukuocie, opisał cztery przypadki nowego typu zapalenia tarczycy, która w latach 30. XX wieku zyskała nazwę choroby Hashimoto. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że schorzenie to może występować nawet u 5% kobiet na świecie, bo głównie dotyka pań. Dla porównania, tylko 1% męskiej populacji cierpi na chorobę Hashimoto. W Polsce ten problem może dotykać od 2% do 5% populacji. W wielu przypadkach może to być konsekwencja wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku. Choroba ta może mieć również podłoże genetyczne.

choroba hashimoto

Choroba Hashimoto, czyli zapalenie tarczycy

 

Choroba Hashimoto należy do schorzeń autoimmunologicznych, co oznacza, że system odpornościowy nie działa tutaj poprawnie i produkuje przeciwciała, atakujące własny organizm. Choroba Hashimoto jest jedną z najczęstszych przyczyn limfocetowego zapalenia tarczycy. W rezultacie  prze lata choroby gruczoł tarczycy ulega powolnemu niszczeniu, co w rezultacie prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów.

choroba hashimoto2

Sam przebieg choroby Hashimoto może być bardzo różny. Najczęściej wszystko zaczyna się od powiększenia gruczołu tarczycowego (wole), a potem tarczyca staje się coraz mniejsza, mogą pojawić się guzki. Pojawia się również problem z niedoborem tarczycy, co może objawiać się częstym uczuciem zimna, chronicznym zmęczeniem, zwiększeniem masy ciała, zaburzeniem miesiączkowania, zaparciami, nadciśnieniem tętniczym, a nawet depresją. Z czasem, gdy niedobór hormonu jest coraz większy, objawy mogą się nasilać. W rezultacie może to prowadzić również do chorób serca, niepłodności, a także do śpiączki. Czasami jednak chorobę Hashimoto można wykryć dopiero po badaniach hormonalnych.

 

Jak leczyć chorobę Hashimoto?

 

Należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza, gdy zauważy się objawy, które mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. Wtedy wykonywane jest oznaczenie stężeń THS (takie badanie warto również przeprowadzić u kobiet, w których rodzinie występowały choroby Hashimoto). Jest to wstępne badanie, które ocenia czynność tarczycy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, wykonywane jest tzw. FT4, czyli oznaczenie stężenia wolnej tyroksyny. Dodatkowo lekarz powinien także zlecić USG tarczycy.

choroba hashimoto3

Niestety, póki co, nie stworzono skutecznej terapii, która byłaby w stanie zahamować niszczenie tarczycy. W tej sytuacji lekarze skupiają się głównie na leczeniu niedoczynności tarczycy poprzez podawanie brakujących w organizmie hormonów. Zwykle stosuje się wtedy preparaty lewotyroksyny. Taka terapia umożliwia uzyskanie prawidłowego stężenia TSH. Niestety, nie jest możliwe całkowite wyleczenie z choroby Hashimoto, a lewotyroksynę należy przyjmować przez całe życie.

choroba hashimoto 4

W rzeczywistości trudno cokolwiek robić, żeby uniknąć choroby Hashimoto, ponieważ często jest ona uwarunkowana genetycznie. Ważne jednak, żeby osoby należące do grupy podwyższonego ryzyka, przeprowadzały regularne badania. Wcześnie wykryta choroba pozwala lekarzowi skuteczniej przeciwdziałać i umożliwia szybsze doprowadzenie organizmu do równowagi hormonalnej.