Beztroskie godziny spędzone na plaży to jedna z najczęściej pojawiających się wizji na udane wakacje z całą rodziną. Podczas wygrzewania się nad wodą nie tylko relaksujemy się i odpoczywamy, ale i zyskujemy piękną opaleniznę, która jest pożądana przez wiele kobiet i mężczyzn. Wiadomo jednak, że beztroskie opalanie niestety nie sprzyja zdrowiu i może nam bardzo zaszkodzić. Jak opalać się bezpiecznie i czym wiedzieć?

Czy opalanie jest zdrowe?

Samo zabarwienie skóry nie przynosi naszemu organizmowi żadnych korzyści. Jednak słońce wpływa na wytwarzanie się w naszym ciele dwóch ważnych związków – po pierwsze endorfin, czyli hormonów szczęścia odpowiedzialnych za dobre samopoczucie, po drugie witaminy D, którą w pożywieniu znajdziemy jedynie śladowo. Warto zaznaczyć, że większość osób w naszym regionie geograficznym ma niedobory witaminy D – dlatego w lecie przebywajmy dużo na słońcu, a zimą korzystajmy z suplementacji.

Promieniowanie słoneczne i zagrożenia

Niestety, słońce nie działa tylko na naszą korzyść. Najczęstszymi skutkami zbyt długiego lub częstego przebywania na słońcu są różnego rodzaju poparzenia, udar słoneczny, a nawet czerniak i inne nowotwory skóry. Warto pamiętać, że to właśnie czerniak zajmuje drugie miejsce (po nowotworze piersi i przed rakiem płuc) wśród najczęściej pojawiających się nowotworów u kobiet. Ma to związek właśnie z nadmierną ekspozycją Pań na słońce. Niestety, czerniak jest jednocześnie jednym z najtrudniejszych do wyleczenia nowotworów, który nie daje dobrych rokowań i dużych szans na wyleczenie.

Jak chronić się przed szkodliwym działaniem słońca?

Przede wszystkim stosować mleczka i kremy z filtrami – i to kilka razy dziennie i zawsze wtedy, kiedy wychodzimy z wody. Kremu należy użyć pół godziny przed planowanym wyjściem na słońce. Należy też unikać ekspozycji na słońce w godzinach między 11 a 15, kiedy jego działanie jest najsilniejsze. Bardzo ważne jest również, aby podczas przebywania na słońcu nie przyjmować żadnych leków i środków przeciwbólowych, które w połączeniu z opalaniem mogą mieć tragiczne skutki.

Sprawdzonych kosmetyków do opalania szukaj na: http://www.e-zikoapteka.pl/opalanie.html

Poparzenie skóry. Co dalej?

W zależności od stopnia i rozległości poparzenia należy stosować inne środki. Na lekkie poparzenia można stosować zimne okłady, smarować tkliwe miejsca kefirem czy chudym mlekiem. W aptekach znajdziemy też wiele preparatów na poparzenia słoneczne. Kiedy na skórze powstały bąble, odczuwamy pogorszenie samopoczucia, gorączkę, dreszcze – konieczna jest jak najszybsza kontrola lekarska.