Anoreksja to nie tylko choroba nastolatek. Cierpi na nią coraz więcej osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn i niezależnie od wieku. Wiosną zbiera swoje żniwo, nie wolno jej nigdy lekceważyć. Jadłowstręt psychiczny to choroba, na którą umiera coraz więcej osób.

Gdzie leży granica, między dbaniem o dobry wygląd, a obsesją? Kiedy jest już za późno? Sprawdź 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o anoreksji.

Anoreksja

 1. To nie tylko choroba nastolatekAnoreksja2

Na anoreksje chorują głównie nastolatki do 18 roku życia, ale choroba pojawia się też u dziewcząt znacznie młodszych, bo nawet 9 latek (!).  Na bulimię chorują najczęściej kobiety w wieku 20-25 lat, a jedzenie kompulsywne następuje najczęściej po 35 roku życia. Choroba coraz częściej dotyczy również kobiet po menopauzie oraz młodych chłopców.

 1. Nie tylko wina mediów

Kult pięknego, chudego ciała wpływa negatywnie na jeszcze nieukształtowane osobowości młodych ludzi, którzy odbierają takie sygnał jako wzór do naśladowania. Główny wpływ na rozwój anoreksji mają jednak czynniki osobowościowe, pochodzenie z rodziny dysfunkcyjnej i biologia. Zazwyczaj spotykamy się z wieloma czynnikami naraz.

 1. Kto jest szczególnie narażony na anoreksję?Anoreksja3

Młodzi ludzie, którzy dopiero budują swoją osobowość i mają niskie poczucie własnej wartości są podatni na powstanie tej choroby. Perfekcjoniści, którzy chcą być idealni za wszelką cenę oraz osoby, które bardzo źle znoszą krytykę. W tym wypadku jedno złe słowo od drugiego człowieka może sprawić powstanie choroby. Anoreksja to plaga naszych czasów.

 1. Anoreksja coraz popularniejsza

Na świecie, wedle różnych statystyk, na anoreksje zapada od 0,5-2,5% całej populacji. Zdecydowanie więcej osób cierpi na bulimię – ich liczba waha się od 3-5% dla ogółu ludzkości, a liczba zachorowań systematycznie wzrasta.

 1. Leczenie na własną rękę tylko we wczesnym stadium

Jednym z największych trudności w walce z anoreksją jest niezauważenie problemu. Nie tylko osoba chora nie widzi zagrożenia, ponieważ ma zakrzywiony obraz swojego ciała i nie dostrzega, że dzieje się z nią coś złego. Problem leży również w bliskich, którzy nie widzą choroby lub ją bagatelizują. Tymczasem wczesne wykrycie przez rodziców lub partnera może sprawić, że terapia psychiatryczna nie będzie konieczna. W późniejszym okresie, kiedy chory nie chce już współpracować, jest to jedyna droga do wyleczenia.

Anoreksja 4

 

 1. Tylko 1/3 chorych jest wyleczona

Statystyki mówią jasno – jedynie 1/3 z leczonych osób nie zapada ponownie na chorobę. W większości przypadków, sytuacja z anoreksją jest podobna do alkoholizmu czy narkomanii – impuls wystarczy, aby problem powrócił. Anoreksja nieleczona prowadzi do śmierci. Występuje to w 10% przypadków.

 1. Co powinno alarmować?

Możemy podejrzewać anoreksję, jeśli bliska nam osoba:wykrzyknik

 • ma obsesję na punkcie swojego ciała, wciąż boi się przytyć, kontroluje swoje posiłki i liczy kalorie, mimo że ma
  niedowagę
 • ma BMI poniżej 17
 • Cierpi na zanik miesiączki (często wtórny)
 • Je w samotności, przygotowuje dla rodziny „zdrowe posiłki”, kłamie o ilości zjedzonych pokarmów
 • Uprawia intensywne ćwiczenia fizyczne, często w ukryciu, np. nocą
 • Ma spadek masy ciała o 15% poniżej normy, waga u kobiet poniżej 45 kg

 

 1. Popularne zmiany fizyczne u osób, cierpiących na anoreksję

 

Objawy fizyczne to ogólne wyniszczenie organizmu – obrzęki dłoni i stóp, sucha skóra, meszek na ciele, zimne dłonie, utrata włosów, anemia, bezsenność, całkowity zanik miesiączki. Śmierć następuje najczęściej w wyniku złapania infekcji lub poprzez samobójstwo.

Anoreksja5

 

 1. Najchudsza kobieta na świecie waży 25 kilogramów

 

Valeria Levitin to Rosjanka mieszkająca w Monako, która cierpi na anoreksje od wielu lat. W wieku 39 lat waży 25 kilogramów. Przekonuje młode osoby do porzucenia choroby pokazując, jak bardzo ją zniszczyła. Mimo wszystko nadal otrzymuje setki listów od dziewcząt, które uważają ją za ideał.

 

 1. Jak leczy się anoreksję?

 

Leczenie polega na psychoterapii indywidualnej i grupowej, w której bierze udział cała najbliższa rodzina. Najlepsze rokowania mają osoby młode, ponieważ stosunkowo łatwo wpłynąć na ich osobowość – po 18 roku życia szanse na wyleczenie spadają. Poza terapią psychiatryczną stosuje się również dokarmianie, często sztuczne, ponieważ jest to podstawa do wyleczenia.

anoreksja6