Słońce ma negatywny wpływ nie tylko na wygląd naszej skóry (która pod jego wpływem starzeje się szybciej), ale i na nasze zdrowie – ekspozycja może powodować powstanie jednego z najgorszych rodzajów nowotworu – czerniaka. Dlatego tak ważne jest ochrona przed słońcem zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. I to przez cały rok, nie tylko w lecie. Chcesz się opalać? Sprawdź nasze ABC bezpiecznego opalania.

Dobrej jakości krem dostosowany do Twoich potrzeb

Im jaśniejsza jest Twoja cera, włosy, oczy – tym wyższy filtr powinieneś stosować. Zazwyczaj znamy swoje możliwości i kiedy mamy wrażliwą skórę, używamy specjalnych specyfików. Natomiast osoby, które nie mają problemów z opalaniem często z nich rezygnują – to błąd, który grozi konsekwencjami. Również zdrowotnymi. Im wyższy filtr, tym bezpieczniejszy, warto również żeby był wodoodporny.

Solarium przed wakacjami? MIT!

W internecie można znaleźć informacje, że przed wyjazdem na wakacje warto skorzystać z solarium, aby przyzwyczaić skórę do słońca. To mit, który nie ma zastosowania w praktyce. Liczne badania potwierdziły, że nie jest to prawda. Lepiej więc z tego zrezygnować.

Unikaj opalania w południe

W godzinach między 11 a 14, najlepiej spędzić czas pod parasolem, a nie na leżaku. Szczególnie w krajach egzotycznych. W tym okresie temperatury są najwyższe, a słońce najbardziej szkodliwe, dlatego należy go unikać. Na opalanie warto przeznaczyć godziny przedpołudniowe lub wybrać się na plaże późnym popołudniem.

Systematyczność to podstawa. Zwłaszcza po kąpieli

Krem z filtrem należy nałożyć starannie i uzupełniać dawkę co 2-3 godziny i po każdej kąpieli. I to nawet jeśli wybrany specyfik jest wodoodporny.  Minimalny odstęp czasu pomiędzy nałożeniem kremu a wyjściem na słońce to 30 minut – kosmetyk potrzebuje chwili czasu, żeby zacząć działać. Błędem jest smarowanie się tylko raz dziennie, bo z każdą godziną moc kremu jest mniejsza, aż w końcu zupełnie przestaje zapewniać nam ochronę.

Masz dzieci? Chroń je przed słońcem!

Ochrona skóry najmłodszych jest bardzo ważna – ich skóra jest jeszcze niedojrzała i bardzo delikatna, więc wystarczy dosłownie chwila bez odpowiedniej ochrony, aby jej poważnie zaszkodzić. Coraz więcej badań naukowców potwierdza, że oparzenia skóry w dzieciństwie zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry w przyszłości. Czas poświęcony na smarowanie kremem z filtrem jest więc inwestycją w zdrowie Twojego dziecka.