Wiosna to niestety nie tylko radość z pięknych słonecznych dni, zbliżającego się lata i zieleniejącej roślinności. Szczególnie, że ten ostatni punkt to zmora alergików – pyłki to koszmar, który sprawia, że na nową porę roku patrzą z dystansem i niechęcią. Na szczęście, jest wiele sposobów na złagodzenie objawów alergii, które pozwalają cieszyć się z nowej pory roku. Sprawdź nasze 7 sposobów na wiosenną alergię.

  1. Ogranicz swój kontakt z pyłkami

Łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale warto próbować. Gdy stężenie pyłków w Twojej okolicy jest wysokie, unikaj długich spacerów i nie otwieraj okien w domu. Na przechadzkę i wietrzenie pomieszczeń najlepszy czas będzie wieczorem oraz po ulewnym deszczu.

  1. Wybierz siłownię lub inne zajęcia zamknięte

Jeśli jesteś alergikiem unikaj wysiłku fizycznego na wolnym powietrzu – biegając, spacerując, grając w gry zespołowe oddychasz intensywnie, wciągając do płuc jeszcze większą ilość pyłków, które Ci szkodzą. Wybierz więc trening w zamkniętej przestrzeni, do wyboru masz mnóstwo dyscyplin.

  1. Przygotuj się do wyjścia…

Noś przyciemnione okulary z bocznymi osłonami, załóż coś na głowę, posmaruj wazeliną okolice nosa – wychwyci część pyłków, ograniczając ich wdychanie. Postaraj się nie przecierać oczu, bo w ten sposób jedynie nasilisz dolegliwości, wcierając pyłki z rąk.

  1. … i przemyśl powrót do domu

Po powrocie do domu najlepiej od razu zmień ubranie, umyj ręce, a najlepiej weź prysznic, aby spłukać ze skóry drażniące Twój organizm pyłki. Dzięki temu nie wniesiesz ich też do domu i nie pozwolisz im się w nim rozprzestrzeniać.

  1. Dbaj o dobrą atmosferę wewnątrz domu

Gęste firanki (lub specjalne siatki), filtr wyłapujący pyłki, oczyszczacze i nawilżacze powietrza, często zmieniana pościel i sprzątany dom (ścierane meble, myta podłoga) – to sprawdzone sposoby na ograniczenie liczby pyłków w 4 ścianach.

  1. Wyjeżdżaj w miejsca, w których stężenie pyłków jest niższe

W okresie silnego pylenia najlepiej wybrać się w wysokie góry lub nad morze, gdzie silne wiatry rozpraszają pylenie. W połączeniu z częstymi kąpielami w morzu czy hotelowym basenie oraz klimatyzowanym pokoju sprawią, że poczujesz się lepiej.

  1. Stosuj naturalne sposoby

Walkę z alergią można wesprzeć naturalnymi sposobami – pomocna będzie spirulina, olej z czarnuszki, napary z pokrzywy, rumianku i nawłoci. Alergicy powinni również suplementować witaminę C, ponieważ mają na nią większe zapotrzebowanie. Pomaga również zdrowa dieta i picie minimum 2 litrów wody niegazowanej na dobę.

Powyższe sposoby wspomagają walkę z alergią, ale jeśli Twoje uczulenie jest bardzo silne skonsultuj się z lekarzem, który przepisze ci leki na alergię.