62% Polaków – aż tylu z nas każdego roku ma problemy z bólem brzucha o różnym nasileniu i przyczynach. Ból, dokuczliwe skurcze, wzdęcia to najczęstsze problemy z brzuchem, na jakie skarżą się Polacy. Te dolegliwości mogą mieć wiele przyczyn, zazwyczaj związanych z układem pokarmowym lub (w przypadku kobiet) rozrodczym. Ból brzucha może być też objawem stresu. Jak sobie radzić z takimi problemami? Mamy na to aż 5 sposobów!

  1. Zdrowa i lekkostrawna dieta

Wiele problemów z układem pokarmowym zawdzięczamy niewłaściwym pokarmom. Szczególnie mówimy tutaj o dokuczliwych wzdęciach czy problemach z jelitami, takich jak biegunka czy zaparcia. Odpowiednia dieta jest kluczem do ograniczenia nie tylko do tych dolegliwości, ale i zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli odżywiamy się nieprawidłowo, warto pochylić się nad tym tematem.

  1. Gorące okłady

Zanim sięgniesz do apteczki po popularny lek przeciwbólowy bez recepty, spróbuj domowych sposobów. Zrelaksuj się, weź gorącą kąpiel, wykonuj gorące okłady na brzuch przy pomocy termofora. Ciepło rozluźnia mięśnie i zmniejsza ból, dlatego przykryj się ciepło i staraj się wygrzewać. Aby umilić sobie czas oczekiwania na poprawę obejrzyj dobry film lub przeczytaj książkę. Dopiero kiedy ból będzie nadal bardzo dokuczliwy, sięgnij po leki przeciwbólowe.

  1. Tajemnicza moc ziół

Na problemy z brzuchem świetne będą gorące herbaty – nie tylko ogrzewają od środka i relaksują, ale i mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Napary z ziół takich jak mięta, koper włoski, melisa czy majeranek pomagają pobudzić procesy trawienne, regulują pracę jelit i działają rozkurczowo. Do herbaty warto dodać również trochę imbiru. Na zaparcia pomagają regularnie spożywane suszone owoce oraz błonnik.

  1. Leki przeciwbólowe i suplementy

Kiedy inne sposoby zawiodły można skorzystać z pomocy medycyny i sięgnąć po tabletkę przeciwbólową. Warto nie wybierać od razu tej najmocniejszej – pamiętajmy, że ich skład nie jest obojętny dla naszego organizmu. Jeśli mamy problem z np. wzdęciami i wiemy, że wybieramy się na przyjęcie z suto zastawionym stołem to oprócz wstrzemięźliwości możemy sięgnąć po naturalne suplementy, które przeciwdziałają wzdęciom.

  1. Nie można bagatelizować problemu

Każdy ból jest sygnałem dla nas od naszego organizmu, że coś jest z nim nie w porządku. Ignorowanie tych informacji, zagłuszanie ich lekami przeciwbólowymi i lekceważenie problemu jest szybką drogą do choroby i pogorszenia jakości życia. Nikt za nas nie zadba o profilaktykę – jeśli nie zrobimy tego sami, prędzej czy później prosimy się o chorobę. Regularne badania i bilanse zdrowia to coś, o czym co roku powinien pamiętać każdy z nas.