Oczyszczenie organizmu z toksyn to doskonały sposób, żeby poczuć się znowu świetnie i nabrać energii do życia. Jest to szczególnie istotne po zimie, gdy nasz metabolizm spowalnia i nie filtruje już tak skutecznie toksyn.

 

Jeśli często czujecie się przemęczone, a wasze nogi wydają się być cięższe, niż zwykle, do tego wasza skóra nie wygląda najlepiej, macie poważny problem z koncentracją i z zasypianiem, a ponadto dochodzą jeszcze problemy trawienne, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, iż wasz organizm wymaga szybkiego oczyszczenia. Oto 10 skutecznych metod detoksacji:

oczyszczanie organizmu

 

  1. Krótka głodówka

 

Ta metoda może być bardzo skuteczna, ale nie należy przesadzać z długością głodówki. Najbezpieczniej jest powstrzymać się od jedzenia maksymalnie dwa dni. Jeśli planowana jest dłuższa głodówka, najlepiej skonsultować to z lekarzem. Powstrzymanie się od jedzenia sprawia, że organizm spala zmagazynowane cukry i tłuszcze, w których jest najwięcej toksyn.

oczyszczanie organizmu 2

  1. Zmiana diety

 

Dobrym sposobem na oczyszczenie organizmu jest zmiana dotychczasowej diety i postawienie przez około miesiąc głównie na owoce i warzywa – surowe lub gotowane. Z czasem można także dołączyć ryby i przetwory mięsne. Lepiej również jadać mniej, a częściej. Należy jednak pamiętać, żeby w tym czasie unikać picia kawy oraz alkoholu.

 

  1. Picie wody

 

Woda to bez wątpienia najlepszy sposób na oczyszczenie organizmu. Najlepiej pić jej jak najwięcej, oczywiście, w miarę możliwości. Woda filtruje nerki i pomaga usuwać z organizmu produkty przemiany materii. Do oczyszczania organizmu doskonale nadaje się zarówno zwykła, przegotowana woda z czajnika, jak i woda wysokozmineralizowana. Ta ostatnia, przy okazji, dostarczy organizmowi dodatkowej porcji minerałów.

oczyszczanie organizmu 3

  1. Nie tylko parzenie herbatki

 

Oprócz picia zwykłej wody, warto również postawić na zieloną herbatę. Najlepiej pić co najmniej 2 filiżanki dziennie. Tego rodzaju herbata jest bogatym źródłem polifenolów, mających bardzo dobry wpływ na ludzki organizm i neutralizujących wolne rodniki. Zielona herbata ułatwia trawienie oraz metabolizm wątroby, przyspiesza spalanie tłuszczów i wspomaga wydalanie toksyn. Oprócz tego, warto również regularnie samemu przygotowywać oczyszczający napój. Nie jest to specjalnie trudne. Wystarczy do szklanki wody dodać nieco soku z limonki oraz łyżkę miodu. Taka mieszkanka również pozytywnie wpływa na nasz organizm.

 

  1. Nie zapomnij o ziołach!

 

Zioła przydatne są w wielu różnych dolegliwościach, a ich moc można z powodzeniem wykorzystać również przy oczyszczaniu organizmu. Wiele różnych naparów działa moczopędnie, napotnie, a nawet przeczyszczająco. Do detoksacji organizmu najczęściej stosuje się mniszek lekarski, koper włoski, skrzyp polny, łopian, fiołek trójbarwny lub tamarynowiec. Trzeba jednak pamiętać, żeby zioła pić nawet przez kilka miesięcy. To daje najlepszy efekt.

oczyszczanie organizmu 4

  1. Ważny jest ruch

 

Ruch jest zawsze zbawienny dla organizmu, a jego brak nie tylko może wywoływać różne schorzenia, ale prowadzi również do złego samopoczucia. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby aktywność fizyczna była regularna, ale nie oznacza to, że koniecznie należy codziennie biegać lub chodzić na siłownię. Można to rodzić rzadziej, ale nie wolno tego całkowicie zaniechać. Najlepiej zmęczyć organizm, ćwicząc fitness. W ten sposób pobudzi się układ krążenia i tętno.

 

  1. Suplementacja

 

W aptekach można znaleźć coraz więcej suplementów diety, które wspomagają oczyszczanie organizmu, pozytywnie wpływają na kondycję i funkcjonowanie całego organizmu. Przykładem mogą być suplementy uzupełniający dietę organizmu w łatwo przyswajalne białko, stabilizujący florę przewodu pokarmowego i właśnie wspomagający wydalanie toksyn.

 

  1. Korzystaj z sauny

 

W okresie intensywnego oczyszczania organizmu z toksyn, warto korzystać regularnie z sauny. Nie dość, że będzie można skutecznie się zrelaksować, to jeszcze wysoka temperatura rozszerzy naczynia krwionośne i spowoduje intensywne pocenie się. Wystarczy już godzina w saunie, by pozbyć się kilku litrów potu, a wraz z nim tych toksyn, które rozpuszczają się w wodzie.

oczyszczanie organizmu 5

  1. Hydrokolonoterapia

 

Przez wiele osób uważana za bardzo kontrowersyjną metodę. Polega na usunięciu mas kałowych i toksyn za pomocą płukania jelita grubego. W ten sposób można poprawić pracę jelit i pozbyć się zaparć. Należy jednak pamiętać, że przy chorobach serca, przewodu pokarmowego lub niewydolności nerek, nie wolno stosować hydrokolonoterapii.

 

  1. Plastry oczyszczające

 

Tego rodzaju plastry pojawiły się dość niedawno na rynku i ostatnio są bardzo szeroko reklamowane. Póki co, należy podchodzić do ich skuteczność z dużą rezerwą, ponieważ brak wiarygodnych danych na temat ich działania. Oczywiście, można je wypróbować, ale tak naprawdę nie jest to wcale tanie. Producenci nasączają te plastry różnymi mieszankami, najczęściej jest to ocet bambusowy, liść loquat, witamina C i ziemia okrzemkowa.

oczyszczanie organizmu 6

Jeśli zdecydujecie się na kurację odtruwającą organizm, pamiętajcie, że powinna ona trwać co najmniej dwa tygodnie. Jednak z każdym dniem na pewno będziecie czuły się coraz lepiej.