Alergicy mają dość ciężkie życie, ponieważ zazwyczaj przez większą część roku nie czują się komfortowo lub po prostu muszą cały czas uważać na to, by nie mieć kontaktu z alergenem. Na szczęście istnieją pewne sposoby, które pomagają alergikom w prowadzeniu w miarę normalnego życia i w tzw. trzymaniu alergii w ryzach.

Najwięcej problemów mają alergicy wiosną, gdy dochodzi do pylenia wielu roślin. Nie można jednak powiedzieć, że alergia wziewna dokucza tylko w tym sezonie. W zasadzie większość osób cierpi na nią już od połowy zimy, nawet do jesieni. Warto jednak poznać pewne metody, dzięki którym nasz kontakt z alergenami będzie mniejszy lub zwyczajnie bardziej kontrolowany, a tym samym objawy alergii nie będą aż tak bardzo nasilone.

 

  1. Nie wietrz mieszkania!

W okresie pylenia warto ograniczyć częstotliwość wietrzenia mieszkania. Należy unikać tego w ciągu dnia. Oczywiście nie jest możliwe, abyśmy przez kilka miesięcy w ogóle nie wpuszczali do domu świeżego powietrza. Można to bezpiecznie zrobić zaraz po deszczu lub wieczorem, kiedy ilość alergenów w powietrzu jest po prostu najmniejsza. Wtedy też warto wychodzić na spacery.

  1. Używaj klimatyzatora i często wymieniaj filtry

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików jest stosowanie klimatyzatorów w mieszkaniu. Trzeba jednak pamiętać o tym, by wymieniać w nich filtry możliwie jak najczęściej. Warto stosować też specjalne filtry dla alergików, które są dostępne do większości typów urządzeń. One z jeszcze większą dokładnością pochłaniają niebezpieczne alergeny.

  1. Dbaj o czystość

Zachowanie w domu możliwie jak największego porządku jest niezbędne nie tylko dla osób cierpiących na alergię na kurz, ale również dla tych, dla których szkodliwe są pyłki. One nie tylko unoszą się w powietrzu, ale również osiadają na meblach i innych elementach wyposażenia domu.

  1. Często myj ręce i twarz

Na dłoniach i na twarzy również przebywają alergeny, dlatego nawet kilkukrotnie w ciągu dnia myj zarówno ręce, jak i twarz.

  1. Alergeny można sprać!

Pamiętaj o tym, że każdy alergik powinien zaprzyjaźnić się z pralką. Pranie pozwala usunąć substancje alergizujące z prawie każdej tkaniny. W związku  tym często pierz nie tylko własne ubranie, ale również koce, których używasz w domu czy prześcieradła i pościel pod którą śpisz.

  1. Wykonuj inhalacje

Bardzo dobrym sposobem na pozbycie się alergenów jest przemywanie oczu i nosa oraz wykonywanie inhalacji. Inhalując zatoki nie tylko rozrzedzamy zalegającą w nich wydzielinę i skuteczniej usuwamy ją z organizmu, ale wraz z nią pozbywamy się także alergenów. Inhalacje dla wielu alergików są prawdziwym wybawieniem, ponieważ szybko poprawiają samopoczucie.

  1. Nie przebywaj w zadymionych pomieszczeniach

Papierosy i dym tytoniowy są wyjątkowo szkodliwe dla alergików. Nasilają objawy alergii oraz utrudniają oddychanie, które i tak w przypadku alergii nie jest komfortowe.

  1. Zaprzyjaźnij się z wodą

Picie dużej ilości wody nie tylko doskonale nawilża śluzówkę, ale przede wszystkim poprawia samopoczucie. Wodę dodatkowo warto wykorzystać do przemywania nosa, które daje równie dobre efekty.

  1. Stosuj krople do oczu i nosa

Zwykłe nawilżające krople do oczu i nosa również przynoszą dużą poprawę samopoczucia. Możesz używać ich kilkukrotnie w ciągu dnia, ale zawsze po przemyciu nosa i oczu wodą, czyli po usunięciu alergenów.

  1. Stosuj odpowiednie leki

 

Obecnie w aptekach sprzedawane są różnorodne leki na alergie, które można dostać bez recepty. Stosuj je, aby poprawić własne samopoczucie. Ale pamiętaj, że przed zażyciem danego leku należy sprawdzić, czy można po nim prowadzić samochód, ponieważ niektóre z nich, a przede wszystkim te starszej generacji, mogą wywoływać zmęczenie i obniżać koncentrację.

Powyższe bardzo proste metody na poprawę samopoczucia u alergika są tanie, sprawdzone i skuteczne. Pamiętaj o nich zawsze wtedy, gdy zbliża się sezon alergiczny lub gdy poczujesz się gorzej. A dodatkowo bądź pod opieką lekarza i ewentualnie rozważ poddanie się terapii odczulania, która w wielu przypadkach przynosi imponujące efekty.

 

Artykuł powstał pod patronatem